Skip to content Skip to footer

Czego używa się do dezynfekcji szpitali?

Nie ma wątpliwości, że szpitale i inne placówki medyczne muszą być dezynfekowane w odpowiedni sposób. W przeciwnym wypadku nie ma mowy o tym, by warunki sanitarne panujące w danym miejscu mogły być bezpieczne. Co więc trzeba wiedzieć o dezynfekcji szpitali? Czego należy używać, by przeprowadzać ją sprawnie i poprawnie?

Odpowiednie płyny

Podstawowym środkiem do dezynfekcji są dobrze dobrane płyny. Powinno stosować się je w rozcieńczeniu zalecanym przez ich producenta. Tylko w takim wypadku można uzyskać odpowiednie stężenie substancji walczących z drobnoustrojami. Zwykle są nimi alkohole, które w kontakcie z drobnoustrojami rozrywają ich ściany komórkowe i sprawiają, że ich plazma się wylewa. Oczywiście takie drobnoustroje nie są już groźne.

Trzeba pamiętać jednak, że dezynfekcja szpitali może być wykonywana przy pomocy różnych typów płynów i różnych metod ich aplikacji. Bardzo często środki nakłada się przy pomocy miękkiej szmatki lub rozpylacza. Czasami też łączy się obie te metody. Dość wydajnym pomysłem jest też dodanie środków dezynfekujących do normalnych środków do mycia. Dzięki temu podczas sprzątania powierzchni wykonuje się też ich dezynfekcję.

Promieniowanie

Dezynfekcja szpitali często opiera się także na wykorzystaniu promieniowania ultrafioletowego. Dzięki niemu można pozbyć się wszystkich drobnoustrojów w pomieszczeniu – nawet tych w bardzo trudno dostępnych miejscach. Równocześnie metoda ta ma też pewne wady.

Przede wszystkim wymaga ona całkowitego wyłączenia pomieszczenia z użytku na czas włączenia lamp UV. Pamiętajmy, że promieniowanie jest też niebezpieczne dla ludzi. Poza tym trzeba się liczyć z tym, że pomieszczenie i tak trzeba będzie dodatkowo posprzątać i umyć, bo promieniowanie nie poradzi sobie ze śladami krwi czy błota.

Ozonowanie

Dużą popularnością w ostatnich miesiącach cieszy się także ozonowanie pomieszczeń. Jest to metoda, która wykorzystuje ozon do dezynfekcji. To bardzo skuteczne rozwiązanie, które jest stosowane przy dezynfekcji karetek i gabinetów medycznych.

Oczywiście podczas dezynfekcji szpitala ozonem w pomieszczeniach nie mogą znajdować się ludzie. Również po zakończonej procedurze powinno się odczekać przed kolejnym wejściem do pomieszczenia, by stężenie ozonu się zmniejszyło.