Skip to content Skip to footer

Dezynfekcja i sterylizacja – pojęcia i zastosowanie

Choć z pozoru dezynfekcja i sterylizacja to pojęcia zbliżone, to jednak między nimi są jednak znaczne różnice. Dotyczą one nie tylko zastosowanej podczas nich techniki działań, ale również osiąganego efektu.

Dezynfekcja i sterylizacja

Chociaż działania obejmujące dezynfekcję oraz sterylizację mają na celu ograniczenie ilości chorobotwórczych drobnoustrojów, czyli tak zwane zdezynfekowanie przedmiotów lub powierzchni, to jednak efekt obu pojęć jest różny.

Dezynfekcja medyczna

Dezynfekcja medyczna niszczy chorobotwórcze drobnoustroje lecz nie działa na przetrwalnikowe formy bakterii. Endospory cechują się zredukowaną ilością wody oraz dodatkowymi błonami ochronnymi. Są one niezwykle trwale i dobrze znoszą skrajne warunki temperaturowe oraz ograniczoną podaż tlenu.

Sterylizacja medyczna

W przypadku sterylizacji medycznej dochodzi do zniszczenia zarówno aktywnych, jak i przetrwalnikowych form drobnoustrojów chorobotwórczych, a ryzyko zainfekowania po kontakcie ze zdezynfekowanym przedmiotem jest niższe niż 1:1 000 000.

Zastosowanie dezynfekcji

Dezynfekcję z powodzeniem można wykonać w warunkach domowych. W tym celu wykorzystuje się powszechnie dostępne środki chemiczne. Mają one jednak swoje wady. Mogą bowiem zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia oraz takie, które powodują reakcje alergiczne. Poza tym nagminne stosowanie środków czyszczących prowadzi do zniszczenia zarówno szkodliwych, jak i pożądanych drobnoustrojów oraz wyjałowienia środowiska. Ponadto, związki chemiczne stosowane podczas sprzątania trafiają do kanalizacji, a dalej do rzek. Przyczynia się to do pogorszenia ich jakości i negatywnego wpływu na żyjące tam organizmy. Oczywiście, są miejsca, w których sterylność jest wręcz pożądana. Dezynfekcję medyczną stosuje się w służbie zdrowia oraz podczas zabiegów kosmetycznych czy fryzjerskich. Dezynfekcja medyczna dotyczy zatem przedmiotów, które mogą mieć kontakt ze skórą lub wydzielinami.

Zastosowanie sterylizacji

W przypadku narzędzi, które mają bezpośredni kontakt z odsłoniętymi głębszymi tkankami lub krwią konieczna jest sterylizacja medyczna. Zastosowanie sterylizacji medycznej pozwala bowiem uniknąć przenoszenia form przetrwalnikowych, które w sprzyjających warunkach mogłyby wywołać w późniejszym czasie infekcję.