Skip to content Skip to footer

Jakiego dermatologa wybrać?

Wiele osób w ostatnich latach w szczególności dba o swoje zdrowie. Na pewno w dzisiejszych czasach jesteśmy bardziej świadomi, przyjmujemy systematycznie różne witaminy i suplementy diety, a także często się badamy. Jednak wciąż wielu dermatologów ostrzega, że zapominamy badać swoje znamiona. W jaki sposób to robić?

Znamiona na ciele mogą stanowić poważny problem

Na pewno wiele osób, które są świadome swojego ciała i interesują się tematyką zdrowia mają świadomość tego, czym jest czerniak. Jest to jeden z nowotworów, który obejmuje naszą skórę i może powstać ze zmiany na naszym ciele. Przyczynia się do tego w dużym stopniu również poparzenie słoneczne, a także brak stosowania odpowiedniej ochrony słonecznej, przebywając przykładowo podczas upału na dworze.

Geneza tej choroby oczywiście jest dużo bardziej złożona, jednak są to jedne z najczęściej występujących czynników, które powodują powszechne zachorowanie na ten typ nowotworu wśród pacjentów. Wiele osób nie ma jednak pojęcia o profilaktyce, a do dermatologów trafiają dopiero, gdy coś się wydarzy. Czy możemy w jakiś sposób się chronić?

Odpowiednia profilaktyka bardzo ważna

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że jeżeli zależy nam na tym aby długo zachować dobre zdrowie, musimy być ostrożni. W szczególności gdy za oknem jest naprawdę duży upał, a na niebie nie ma ani jednej chmurki, powinniśmy chronić nasze ciało odpowiednimi kremami z filtrem. Najlepiej jest aplikować na twarz krem z najwyższym filtrem, a na ciało można nieco mniejszy. Oczywiście wybór wysokości filtra jest uzależniony od typu naszej karnacji.

Jednak nie powinniśmy w żadnym wypadku dopuszczać do poparzenia skóry, ponieważ jeżeli choć raz w życiu będziemy na to narażeni może okazać się, że znajdziemy się w grupie osób narażonych na nowotwory skóry.

Kiedy odwiedzać specjalistów?

Warto pamiętać, że na podstawie wielu przeprowadzonych w ostatnim czasie badań dermatolodzy sugerują, aby choć raz w roku badać swoje znamiona. W szczególności jeżeli na naszym ciele mamy tak zwane pieprzyki, które są rozległe lub też ich forma jest nieco inna, niż standardowych znamion, powinniśmy je systematycznie badać.

Tylko dzięki temu będziemy mogli zareagować w chwili, gdy znamię przerodzi się w coś poważniejszego. Należy mieć tego świadomość, że dodatkowo dziura ozonowa powstała nad wieloma terenami przemysłowymi sprawia, że promieniowanie słoneczne jeszcze bardziej parzy nasza skórę i musimy się przed tym chronić.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.