Skip to content Skip to footer

Dieta na cholesterol

Podwyższony cholesterol nazywany jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku, a ma to związek z tym, że może dotknąć naprawdę każdego. W Polsce co trzecia osoba leczy się ze względu na podwyższony cholesterol, a bardzo duża liczba pacjentów dowiaduje się o nim za późno już po przebyciu pierwszego zawału lub udaru. Cholesterol jest potrzebny w organizmie każdego człowieka, lecz w określonych ilościach.

W jaki sposób podwyższa się cholesterol w organizmie?

Przede wszystkim ma to duży związek z produktami, które spożywamy. Dieta powinna być urozmaicona, a bardzo często osoby z podwyższonym cholesterolem jedzą w sposób niezdrowy, a same posiłki są mocno przetworzone oraz tłuste. Jedzenie w fastfoodach również przyczynia się do podwyższenia niebezpiecznego cholesterolu.

Jaka dieta na cholesterol?

Przede wszystkim należy ograniczyć tłuszcze niezdrowe, które zazwyczaj są pochodzenia zwierzęcego, jak smalec, masło czy tłuste śmietany oraz sery. W diecie powinna pojawić się spora ilość warzyw i owoców, dzięki którym zostanie ona urozmaicona.

Dieta na cholesterol powinna bazować na tłuszczach zdrowych, a więc takich, które są pochodzenia przede wszystkim roślinnego. W diecie powinny pojawić się produkty takie jak tłuste lub chude ryby, chude sery, oliwy z oliwek.

Co innego oprócz diety pomoże zwalczyć cholesterol?

Przede wszystkim należy postawić na aktywność fizyczną, aby zmniejszyć nadwagę lub otyłość, która zazwyczaj pojawia się u osób z podwyższonym cholesterolem. Zaleca się również odstawienie wszelkich używek również papierosów i alkoholu.