Skip to content Skip to footer

Prawidłowy sposób użycia rękawiczek winylowych

Rękawiczki winylowe są rękawiczkami jednorazowymi, które po użyciu zawsze powinny zostać wyrzucone i to tak, by nikt inny nie miał z nimi kontaktu. Pomimo różnych swoich niedoskonałości mogą zapewnić dłoniom optymalną ochronę, o ile tylko będą prawidłowo używane, czyli jeśli będzie się ich używać zgodnie z poniższymi instrukcjami.

Etap 1 – wybór właściwych rękawiczek

Wszystkie rękawiczki – czy to te winylowe, czy to lateksowe bądź kauczkowe – występują w przynajmniej kilku różnych rozmiarach. Zawsze należy spróbować jak najlepiej dopasować je do rozmiaru dłoni oraz do typu pracy, jaką chce się w nich wykonywać.

Rękawice powinno się wyciągnąć z pudełka i od razu skontrolować ich stan. Jeżeli materiał jest rozdarty bądź przebity, nie powinno się go używać.

Etap 2 – przygotowanie dłoni

Zanim przejdzie się do zakładania rękawiczek winylowych, należy oczywiście dokładnie oczyścić dłonie. Do tego celu można użyć najzwyklejszego mydła, choć jeszcze lepiej sięgnąć po specjalny preparat do dezynfekcji skóry.

Dłonie powinny zostać umyte zarówno przed założeniem rękawiczek, jak i po ich ściągnięciu. To podstawa zachowania higieny w miejscu pracy, o którą każdy powinien dbać ze szczególną starannością.

Etap 3 – wykonywanie prac w rękawiczkach

Teraz można już normalnie założyć winylowe rękawiczki i przejść do zajmowania się swoimi obowiązkami. Bardzo ważne jest to, aby w takich rękawiczkach robić tylko to, co naprawdę jest konieczne. Nie należy dotykać nimi telefonu, klamek czy poręczy.

Wszystkie rękawiczki winylowe służą oczywiście do jednorazowego użytku. Oznacza to, że po ich ściągnięciu trzeba od razu wyrzucić je do kosza. Pod żadnym pozorem nie należy ich oczyszczać, dezynfekować i odstawiać „na później”.

Etap 4 – wymiana rękawiczek na nowe

W wyniku wystąpienia różnych sytuacji może też pojawić się konieczność zastąpienia rękawiczek ich nową parą. Koniecznie trzeba to zrobić, jeżeli tylko zobaczy się, że Rękawiczki winylowe zostały mocniej zabrudzone – zwłaszcza od środka – lub po prostu uszkodzone.

Ogólne zalecenia producentów są też takie, by rękawiczki wymieniać przynajmniej co cztery godziny. Nie wolno w nich pracować dłużej, albowiem wtedy tracą one swoje zdolności ochronne.