Bolesność czy obrzęki nóg i rąk niejednokrotnie zrzucamy na karb zmęczenia, nieprawidłowej diety lub skłonności odziedziczonych po rodzicach. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że mogą to być objawy bardzo groźnej choroby jaką jest zakrzepica żylna.
Zakrzepica żylna – co jest przyczyną tego schorzenia?
Zakrzepica inaczej nazywana również żylną chorobą zakrzepowo-zatorową, jak sama nazwa wskazuje jest schorzeniem dotykającym żyły, znajdujące się w układzie krwionośnym człowieka.Jej przyczynę stanowią skrzepy, czyli nawarstwiające się w jednym miejscu naczynia żylnego płytki krwi, których bezpośrednią przyczyną powstawania są stany zapalne żył. Taki zakrzep z czasem albo się wchłania, albo też staje się coraz większy utrudniając coraz to bardziej przepływ krwi. W najgorszym wypadku zakrzep odrywa się od ściany naczynia żylnego i wraz z krwią wędruje na przykład do płuc.
Najczęściej występujące objawy zakrzepicy
Bardzo często na początku zakrzepica objawy daje dość trudne do wychwycenia, dlatego też szczególnie wyczulone na zmiany w swoim organizmie powinny być osoby z grupy podwyższonego ryzyka, czyli osoby po 40 roku życia, kobiety w ciąży i po porodzie, osoby otyłe, zmagające się z innymi chorobami układu krążenia lub długo unieruchomione czy przebywające w jednej pozycji, na przykład wykonując pracę na siedząco czy stojąco. Początkowo Zakrzepica objawy daje takie jak bolesność i obrzęki kończyn (najczęściej chodzi tu o nogi, w których żyły są najbardziej narażone na powstawanie zakrzepów), które zmniejszają się podczas trzymania ich w górze. Innymi objawami zakrzepicy mogą być wyczuwalne stwardnienia żył objętych stanem zapalnym, zmiana koloru skóry na kończynach, duszności, kaszel, nieuzasadniona zadyszka czy zaburzenia mowy i wzroku.
Diagnozowanie zakrzepicy żył
Jeśli u kogoś występują któreś wymienione wyżej objawy zakrzepicy, powinien bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem- nie warto bagatelizować tych symptomów, gdyż jest to schorzenie zrażające nie tylko zdrowiu, ale i życiu chorego!Przy podejrzeniu zakrzepicy żył lekarz z pewnością przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad, jest to tak zwana ocena zakrzepicy według skali Wellsa i przyjrzy się kończynom potencjalnie objętym chorobą. W razie podejrzenia choroby wykonuje się badania ultrasonograficzne (USG) żył głębokich, a w określonych sytuacjach również flebografię.