Skip to content Skip to footer

Czystek lekarski na różne dolegliwości

Czystek lekarski to roślina ciesząca się dużą popularnością w ziołolecznictwie, ze względu na swoje unikatowe właściwości wykorzystywane w profilaktyce oraz leczeniu wielu dolegliwości, na przykład związanych infekcjami układu oddechowego o podłożu wirusowym, bakteryjnym i grzybiczym.

Czystek budowa

Czystek lekarski to drobny krzew o delikatnych charakterystycznych kwiatach w odcieniach bieli, różu i fioletu. Roślina rośnie dziko w krajach południowoeuropejskich, natomiast w Polsce jest rośliną uprawną i ozdobną.

Czystek właściwości lecznicze

W ziołolecznictwie wykorzystuje się liście czystka lekarskiego, zawierające przeciwutleniacze w postaci polifenoli. Nadają one roślinie właściwości antyoksydacyjne, czyli neutralizujące wolne rodniki, wzmacniające odporność – stosowane w profilaktyce i podczas leczenia chorób dróg oddechowych o różnym podłożu oraz hamujące rozwój stanów zapalnych i objawów alergii. Spożywanie naparów lub suplementów diety zawierających czystek lekarski, przyczynia się do obniżenia poziomu cukru i cholesterolu we krwi, a co za tym idzie zmniejszenia ryzyka miażdżycy. Czystek lekarski może być również spożywany jako uzupełnienie leczenia chorób nowotworowych. Co ciekawe, roślina jest również polecana do spożycia podczas leczenia boreliozy.

Czystek przeciwwskazania

Stosowany w ziołolecznictwie czystek nie ma wielu przeciwwskazań, pod warunkiem zachowania odpowiedniego dawkowania oraz podstawowych środków ostrożności w przypadku kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz małych dzieci. Przyjmowanie suplementów powinno zostać skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ pewne suplementy diety mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi przez pacjenta lekami, obniżając lub zwiększając ich działanie na organizm.

Czystek napar

Czystek może być spożywany w postaci naparu z dostępnych w aptekach i sklepach zielarskich liści. Istotne jest to, aby napar był wykorzystywany niezwłocznie po przygotowaniu, ponieważ po pewnym czasie traci on swoje dobroczynne działanie. Susz z liści czystka należy zalewać gorącą wodą i trzymać pod przykryciem przez około dziesięć minut. Może on także być wykorzystywany w postaci inhalacji oraz okładów służących do przemywania ran i zmian skórnych.