Skip to content Skip to footer

Jak działa rektoskop jednorazowy?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się rektoskopy, które są używane do badania jelita grubego. Takie badanie jest określane mianem rektoskopii i pozwala precyzyjnie ocenić stan morfologiczny błon śluzowych w odbycie.

Co to jest rektoskopia?

Najnowszą technologię wykorzystuje Rektoskop jednorazowy, który jest stosowany coraz więcej. W ten sposób można również usunąć problematyczne zmiany patologiczne, do których należą między innymi polipy. Obowiązkiem pacjenta jest przyjmowanie diety płynnej przynajmniej 48 godzin przed rozpoczęciem badania. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że zabieg nie jest inwazyjny, więc pacjent może dosyć szybko wrócić do wykonywania codziennych obowiązków. Należy pamiętać, że zabieg musi być przeprowadzany przez kompetentnego i renomowanego chirurga, który wiele lat działa na rynku i cieszy się dobrą opinią. Bezpośrednio przed badaniem osoba chora może jedynie spożywać posiłki w formie płynnej, takie jak kisiel, budyń oraz buliony i zupy. Trzeba jednak uważać, żeby zupy były właściwie przecedzone, bo w innym wypadku może to zaburzyć wyniki badania.

Czym jest rektoskop?

Rektoskop jednorazowy jak sama nazwa wskazuje powinien być zutylizowany po badaniu. Dobrym pomysłem jest również wykonanie wlewki doodbytniczej przy pomocy preparatów, które dostępne są na rynku bez recepty. W dniu badania pacjent może oczywiście przyjmować płyny. Trzeba też pamiętać, żeby poinformować lekarza o tym jakie aktualnie przyjmujemy leki oraz czy jesteśmy na coś uczuleni. Niektórzy ludzie są uczuleni na lidokainę, czyli środek znieczulający. W czasie badania pacjent powinien leżeć z kolanami szeroko rozstawionymi. Lekarz wykorzystuje wysokiej jakości rektoskopy do wykonania badania. Rektoskop jest metalową rurką o średnicy 2 cm, natomiast jego długość wynosi zazwyczaj 20-30 cm. Rektoskopy do badania dzieci powinny być odpowiednio mniejsze, żeby nie powodować dyskomfortu. Bezpośrednio przed badaniem należy wykonać lewatywę z ciepłej wody oraz badanie per rectum. Rektoskop nasmarowany znieczulającym środkiem wkłada się do odbytu na głębokość 5 cm. Czas badania wynosi przeważnie kilka lub kilkanaście minut. Pacjent nie musi się też martwić o żadne powikłania, ponieważ występują bardzo rzadko.