Skip to content Skip to footer

Dlaczego wizyta u psychologa to dla wielu wstydliwa kwestia

Usługi psychologa cieszą się obecnie ogromnym powodzeniem. Oczywiście z jednej strony jest to przykre, ponieważ to oznacza, że ogromna część społeczeństwa zmaga się problemami emocjonalnymi. Z drugiej jednak strony można zauważyć spadek liczby osób, które wierzą w fałszywe stereotypy i przekonały się jak wygląda wizyta u psychologa.

Do psychologa chodzą tylko osoby chore psychicznie

Taka obiegowa opinia sprawia, że z wizyty rezygnuje jeszcze wiele osób, bojąc się posądzenia o szaleństwo. Po pierwsze jednak nie ma nic wstydliwego w tym, że się choruje, nawet na poważną chorobę psychiczną. Jest to takie samo schorzenie jak cukrzyca czy astma, które należy leczyć przewlekle. Chorzy w żaden sposób nie powinni się wstydzić pomocy specjalisty.

Ponadto oczywiście nieprawdą jest, że chodzą tam tylko osoby chore psychicznie. Wizyta u psychologa jest niezwykle przydatna dla osób, które przeżyły coś przykrego, mają spadek nastroju, cierpią na bezsenność, czy po prostu chcą się poradzić osób z wiedzą psychologiczną.

To wstyd rozmawiać z obcymi o problemach

To kolejny bardzo krzywdzący stereotyp. By go pokonać, warto sprawdzić jak wygląda wizyta u psychologa. To nie jest obca osoba, tyko specjalista, który jest przygotowany do świadczenia usług w zakresie psychologicznym. Nie będzie on też nam radził, ale pozwoli powiedzieć co nas boli, a także wyciągnąć wnioski jak sobie z tym radzić.

Ponadto wiele osób przekonało się, że zdecydowanie łatwiej rozmawia się z osobą z zewnątrz, która patrzy obiektywnie na nasze problemy. Ta osoba nie będzie oceniać ani osądzać, nawet jeżeli problemy powstały przez złe wybory życiowe. Niezależnie jaki problem dotyka konkretną osobę warto się przekonać jak przebiega wizyta u psychologa i jaką może dać ulgę.

U psychologa trzeba rozmawiać o dzieciństwie

To również nieprawda. Oczywiście są nurty psychologiczne, które uwzględniają właśnie uporządkowanie spraw z dzieciństwa, jednakże wiele innych opiera się na analizie tego, co jest tu i teraz. Wystarczy udać się do psychologa, któremu bliski jest nurt poznawczo-behawioralny by stwierdzić jak naprawdę przebiega wizyta u psychologa.

Rozmowa jest wtedy skoncentrowana na bieżących problemach i ich rozwiązywaniu, a także na tym jak radzić sobie z emocjami, które dotykają pacjenta teraz. Nie ma niewygodnego „grzebania” w dzieciństwie, którego obawia się część pacjentów i z tego powodu rezygnuje z wizyty.