Skip to content Skip to footer

Aparaty do znieczulania co to jest?

Aparaty do znieczulania to sprzęt niezbędny podczas wykonywania operacji oraz zabiegów inwazyjnych. Używane są one zarówno w szpitalach jak i prywatnych klinikach oraz ośrodkach medycznych.

Funkcje jakie spełniają aparaty do znieczulania

Aparat do znieczulania w zależności od firmy produkującej może mieć różne funkcje. Najczęściej funkcjami aparaty do znieczulania są:Ułatwianie nadzorowania procesu znieczulania, monitorowanie oddechu oraz wentylacji, dobór przepływu gazów podczas operacji, automatyczne ustawianie parametrów wentylacji uwzględniające wagę oraz wzrost pacjenta. Innymi funkcjami jakie spełnia aparat do znieczulania są stężenie anestetyku na przyszłe 10 lub 20 minut, które pomaga w procesie wybudzania.

Aparat do znieczulenia cena i co wziąć pod uwagę podczas zakupu?

Zakup aparatu do znieczulania jest dużym wydatkiem ale także inwestycją długofalową, która służy placówce przez spory okres czasu. Aparat do znieczulenia cena uzależniona jest od firmy oraz miejsce w jakim aparat jest kupowany. Przed rozpoczęciem szukania aparatu warto wyznaczyć sobie wymagania oraz funkcje jakie musi on spełniać dla danej placówki. Zakup aparatu powinien być skonsultowany z anestezjologiem, który będzie z niego najczęściej korzystał.

Lekarz który będzie odpowiedzialny za sprzęt oraz bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegu musi uczestniczyć w procesie zakupu takowego sprzętu i musi on przede wszystkim wiedzieć jak taki aparat obsługiwać. Podczas zakupu aparatu do znieczulania ważne są potrzeby kliniczne placówki trzeba określić czy dodatkowe wyposażenie jest potrzebne oraz czy aparat ten będzie naprawdę użytkowany, aby nie był to zakup niepotrzebny. Lekarz, który będzie obsługiwać aparat musi poznać jego możliwości oraz szczegółowo zaznajomić się z jego obsługą, aby podczas ważnych zabiegów nie doszło do pomyłki lub błędu. Jeżeli zakup nowoczesnego aparatu do znieczulenia jest konieczny, ale placówka nie jest w stanie samodzielnie go sfinansować może ubiegać się ona o sfinansowanie takiego urządzenia lub zakupić je w ramach leasingu operacyjnego czy też postarać się o pożyczkę na zakup aparatu znieczulającego.