Na AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, cierpi wiele osób, w tym aż co piąte niemowlę. Choroba należy do najczęstszych schorzeń dermatologicznych. Jakie jest jej źródło, przebieg i sposoby leczenia?
Przyczyny atopowego zapalenia skóry
W większości przypadków AZS wywołuje czynnik genetyczny i pojawiające się nieprawidłowości układu immunologicznego. Atopowe zapalenie skóry to przykład choroby bezpośrednio związanej z działaniem alergenów, z którymi organizm chorego stara się walczyć, produkując przeciwciała w zbyt dużych ilościach. Za pojawianie się choroby odpowiadać mogą również nieprawidłowości związane z budową skóry, która zbyt łatwo przepuszcza czynniki wywołujące nadwrażliwość.
Efektem tego procesu jest występowanie na ciele zmian skórnych. Objawy pojawiają się w niedługim czasie po kontakcie z wybranym alergenem. Co może wywoływać reakcje uczuleniowe? Czynnikiem takim bywa przede wszystkim składnik pokarmowy, ale też roztocza, leki, pyłki traw i drzew, sierść zwierzęca, niektóre materiały, metale oraz produkty kosmetyczne i chemiczne.
AZS – przebieg choroby
Najczęściej atopowe zapalenie skóry rozpoznawane jest we wczesnym dzieciństwie. Pierwsze symptomy niezwykle rzadko dają o sobie znać dopiero w dorosłym życiu – zazwyczaj występują u niemowląt i dzieci nie starszych niż 5 lat. Przebieg choroby można podzielić na trzy zasadnicze etapy, które wynikają z wieku pacjenta cierpiącego na AZS.
Pierwsza jest oczywiście faza niemowlęca, dotycząca dzieci poniżej drugiego roku życia. Na skórze zauważalne są liczne zmiany – głównie obejmują one twarz, nogi, ręce i tułów. Kolejny etap objawia się u dzieci między 3. a 11. rokiem życia. Wówczas krostki i grudki zauważalne są również w okolicach karku, w zgięciach kończyn, na nadgarstkach. Ostatnia faza charakterystyczna jest dla młodzieży powyżej 12. roku życia oraz dla osób dorosłych.
Leczenie atopowego zapalenia skóry
Z pewnością AZS to na tyle nieprzyjemna choroba, że niezbędne jest wyeliminowanie jej objawów związanych z nadwrażliwością skóry. Przede wszystkim pacjent musi dowiedzieć się, co wywołuje u niego chorobę i postarać się unikać danego alergenu. Konieczna jest pielęgnacja ciała, nawilżanie i dbanie o higienę.
Oprócz tego niezbędna jest wizyta u dermatologa w celu otrzymania recepty i zaleceń odnośnie terapii farmakologicznej. W przypadku atopowego zapalenia skóry leczenie wiąże się zazwyczaj z nakładaniem na zmienioną skórę preparatów łagodzących i hamujących objawy lub przyjmowaniem tabletek.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.