Skip to content Skip to footer

Co jeść w trakcie diety niskokalorycznej?

Dieta niskokaloryczna jest jednym z możliwie najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się nadwyżki tłuszczu z organizmu. W końcu pozbawienie ciała normalnej dawki kalorii zmusza je do spalania tłuszczu w celu pozyskania energii. Niemniej w trakcie diety trzeba jednak coś jeść, tak aby najzwyczajniej przeżyć. Jakie pokarmy najlepiej się sprawdzą?

Warzywa podstawą diety niskokalorycznej

Każdy dietetyk układając jadłospis z niską zawartością kalorii oprze go przede wszystkim o warzywa. Są one nie tylko bardzo pożywne i syte, ale jednocześnie mają w sobie bardzo mało kalorii, dzięki czemu mogą nawet wysypywać się z talerza osoby na diecie niskokalorycznej.

Do najbardziej niskokalorycznych, a jednocześnie zdrowych warzyw zalicza się przede wszystkim szpinak, cukinię, brokuły, kapustę, ogórki, sałatę oraz seler. Dobrze też aby brokuły były mrożone, a kapusta kwaszona (jednak nie jest to konieczność).

Jak to jest z kaloriami w owocach?

Niektórzy są przekonani, że dieta niskokaloryczna powinna składać się w dużej mierze z owoców, a inni starają się ich za wszelką cenę unikać. Taki podział opinii jest uzasadniony, ponieważ badania wykazują, że niektóre owoce są niezwykle bogate w kalorie, podczas gdy inne z ręką na sercu można nazwać niskokalorycznymi. Jakie owoce jeść podczas diety niskokalorycznej, a jakich lepiej unikać?

Generalnie najlepiej przyjąć zasadę, że im więcej owoc ma w sobie wody, tym będzie on mniej kaloryczny. Dlatego podczas odchudzania powinno się jeść przede wszystkim arbuzy, grejpfruty, nektarynki, truskawki, porzeczki, jabłka, pomarańcze i inne tego typu owoce. Analogicznie dietetycy zalecają unikać bananów, gruszek, czy też owoców mango. Szczególnie tuczące są owoce suszone, które prawie całkowicie pozbawione są wody. Regularne ich spożywanie zaprzepaści całą dietę niskokaloryczną.

Na diecie jedz dużo źródeł białka

Białko jest niezwykle zdrowym składnikiem, który powinien się znaleźć w niemalże każdej diecie. Nie tylko pomaga ono w budowaniu tkanek mięśniowych i umacnianiu kości, ale jest również bardzo sycące. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć dużych posiłków, a co za tym idzie, przyjmowania zbędnych kalorii.

Produktami, które powinna zawierać dobra dieta niskokaloryczna są ryby (szczególnie morskie), piersi kurczaka lub indyka, białe sery, jogurty i mleko z niską zawartością tłuszczu. Z kolei osoby prowadzące wegański styl życia mogą sięgać po duże ilości orzechów, nasion i roślin strączkowych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Instytutu zdrowia Sofra.