Skip to content Skip to footer

Rękawiczki nitrylowe bezpudrowe w zawodach medycznych

Używanie rękawiczek jednorazowych kojarzy się nam przede wszystkim z medycyną, gdzie jednocześnie istotna jest ochrona chorego i wykonującego swoją pracę medyka. Dzięki doskonałym właściwościom fizycznym, chemicznym i biologicznym najlepsze do pracy w tym sektorze są rękawiczki nitrylowe bezpudrowe.

Nitrylowe, lateksowe – które lepsze?

Nitryl i lateks to dwa rodzaje tworzyw, z których najczęściej produkuje się rękawiczki jednorazowe. Do niedawna niekwestionowanym królem rękawiczek stosowanych w medycynie był lateks, który jest bardzo elastyczny, dobrze opinający się na dłoniach, umożliwiający wykonywanie precyzyjnych ruchów, nieupośledzający czucia w palcach. Jednak użytkownicy coraz częściej rezygnują z lateksu ze względu na jego właściwości alergiczne.

Odpowiedzią na poszukiwania materiału obojętnego alergicznie stał się nitryl – sztuczna guma, tworzywo produkowane na drodze syntezy chemicznej. Zawierające grupę cyjanową nitryle są bardzo wytrzymałe, elastyczne, odporne na działanie chemikaliów i tłuszczy a przy tym nie uczulają.

Lekarze, stomatolodzy, pielęgniarki, ratownicy medyczni stosują rękawiczki nitrylowe bezpudrowe również dlatego, że nie utrudniają one wykonywania precyzyjnych chwytów, a nawet są skuteczniejsze od lateksu jeśli chodzi o trzymanie w dłoni narzędzi wykonanych z gładkiego metalu.

W czasach rozprzestrzeniającej się pandemii cowid-19 ogromne znaczenie me także ochrona biologiczna, jaką dają nitrylowe rękawiczki bezpudrowe. Nitryl uniemożliwia przenikanie wirusów i bakterii znajdujących się w otoczeniu czy na powierzchni skóry oraz w płynach ustrojowych.

W jakich rękawiczkach nitrylowych można bezpiecznie pracować?

Najbardziej popularne są cienkie bezpudrowe rękawiczki nitrylowe. Są stosowane w medycynie, kosmetologii, fryzjerstwie, salonach tatuażu, w przemyśle spożywczym, gastronomii. To także ulubione rękawiczki gospodyń domowych.

W ofercie producentów są rękawiczki nitrylowe o wzmocnionych ściankach – polecane dla ratowników medycznych oraz dla osób wykonujących zabiegi ostrymi narzędziami, np. punkcje.

W jakich zawodach można używać rękawiczek nitrylowych bezpudrowych?

Zawody medyczne oraz inne związane z pielęgnacją czy upiększaniem ludzkiego ciała to sektory, które wykorzystują najwięcej rękawic nitrylowych. Dzięki ochronie przed kwasami i innymi silnymi substancjami chemicznymi nitryl doceniany jest także w laboratoriach.

Rękawice nitrylowe o dużej grubości są najlepszym zabezpieczeniem dla pracowników warsztatów czy zakładów produkcyjnych, gdzie codziennością są kontakty z olejami, smarami, rozpuszczalnikami, farbami. Po ten rodzaj ochrony chętnie sięgają operatorzy maszyn rolniczych, budowlanych, drogowych.

Produkty z pogrubionego nitrylu wyglądają na masywne i dość sztywne, ale to pozory – nitrylowe rękawiczki są elastyczne, miękkie, pozwalające na pełną kontrolę wykonywanych ruchów.

Rękawiczki nitrylowe bezpudrowe dostępne są w ofercie Grupa Anmar.