Skip to content Skip to footer

Na czym polegają testy alergologiczne?

Alergie to dolegliwość, która dotyka coraz więcej osób. Mogą mieć łagodny przebieg, ale też poważnie zagrażać życiu. Jeśli zauważymy u siebie lub u swoich bliskich niepokojące objawy, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza, który zleci testy alergologiczne, a następnie podejmie decyzję o dalszym leczeniu. Czym są testy alergologiczne, jak wyglądają i gdzie przyjmuje alergolog w Warszawie? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat diagnozowania alergii.

Rosnąca ilość alergików – czym jest spowodowana?

Ilość alergików w społeczeństwach zachodnich stale rośnie. Naukowcy twierdzą, że jest to związane z zanieczyszczeniami środowiska oraz coraz bardziej sterylnym stylem życia. U większości alergie objawiają się we wczesnym dzieciństwie, często zaraz po urodzeniu. U innych mogą wystąpić dopiero w wieku dorosłym. Najważniejsze, żeby nie ignorować ich objawów i od razu zgłosić się do lekarza. Uczulenia mogą mieć bowiem poważne konsekwencje – nie tylko powodować bolesne zmiany na skórze czy uporczywe duszności, ale nawet poważnie zagrażać życiu w razie wystąpienia szoku anafilaktycznego.

Czym są testy alergologiczne?

Żeby podjąć leczenie alergii, najważniejsze jest ustalenie czynnika, który wywołuje nadmierną reakcję obronną organizmu. Nie zawsze jest to proste. Zdarza się, że w wyniku obserwacji mamy pewne podejrzenia, co do substancji wywołującej podrażnienia – wyprysk pojawia się w kontakcie ze zwierzęciem albo trawą, występuje po nałożeniu konkretnego kosmetyku. W wielu przypadkach jednak określenie czynnika drażniącego zajmuje wiele czasu i wymaga przeprowadzenia specjalistycznych badań.
U każdego alergika obowiązkowo powinny zostać wykonane testy alergologiczne. Jeśli chodzi o testy alergiczne Warszawa oferuje ogromne możliwości, ponieważ wykonuje się w wielu ośrodkach. Ich celem jest ustalenie substancji drażniącej – na przedramię lub plecy nanosi się po kropli z różnych alergenów, a następnie obserwuje, które wywołały podrażnienie, w ten sposób ustalając przyczynę alergii.

Alergolog w Warszawie – gdzie wykonać testy?

Testy alergiczne Warszawa nie powinny stanowić najmniejszego problemu. W wielu klinikach można umówić się na nie właściwie z dnia na dzień. Pacjent, który nie ma podejrzeń, co do substancji drażniącej, powinien najpierw wykonać testy ogólne. Osoba, u której stwierdzono, że czynnikiem wywołującym uczulenie są na przykład trawy, może zapisać się od razu na testy szczegółowe, w czasie których dokładnie zostaną określone gatunki traw wywołujących podrażnienie.