Skip to content Skip to footer

Masaż klasyczny – nowa moda w gabinetach wellness

Do niedawna masaż klasyczny traktowany był jako sposób na minimalizowanie dolegliwości bólowych. Jako panaceum na ból masaż wykorzystywany był głównie przez sportowców. Obecnie często można go spotkać w gabinetach typu SPA i wellness. Co daje masaż i dlaczego warto z niego skorzystać?

Czym jest masaż klasyczny

Masaż klasyczny kojarzony jest ze specjalnym łóżkiem, na którym leży pacjent, oraz z osobą samego masażysty. W czasie seansu, który w zależności od rodzaju masażu trwa od kilku minut do niemal godziny, mięśnie pacjenta są mniej lub bardziej inwazyjnie dotykane, ugniatane i oklepywane.

Większość masaży rozpoczyna się od delikatnego gładzenia mięśni pleców pacjenta. Do tego celu wykorzystuje się oliwki i maści, które sprzyjają wykonywaniu płynnych ruchów przez masażystę.

Close-up of face of young woman at massage

Zazwyczaj masaż klasyczny wykonywany jest na leżąco, jednak w czasie jego trwania pacjent może także siedzieć, jeśli masażysta będzie masował wybrane partie mięśni, a nawet stać, jeśli masaż będzie obejmować wibrujące działanie specjalnej maszyny.

Masaż na różne problemy

Masażysta za każdym razem dobiera technikę masażu do dolegliwości, na jakie cierpi pacjent. O ile delikatne głaskanie, jakie zaczyna i kończy większość seansów, skierowane jest do każdego pacjenta, o tyle bardziej inwazyjne metody, jak ugniatanie czy rozcieranie, przeznaczone są jedynie dla osób, chorujących na konkretne choroby.

Masaż wibrujący stosuje się u pacjentów odchudzających się i poszukujących dodatkowych metod na pobudzenie krążenia limfy, choć na samą limfę korzystnie działa także masaż wyciskający. Ugniatanie jest wskazane przy zanikach mięśni, natomiast rozcieranie sprawdza się przy skręceniach i stłuczeniach.

Masaż sportowy czy jeszcze klasyczny

Niektóre techniki masażu stosuje się głównie w masażu sportowym. To właśnie sportowcy jako pierwsi mogli sprawdzić, jaką korzyść daje organizmowi rytmiczne wałkowanie pleców, ramion i ud. Podobnie w masażu sportowym wykorzystywane jest wyciskanie, które pobudza krążenie limfy.

Przy masażu klasycznym warto także wspomnieć o masażu przeprowadzonym techniką wibracyjną. W takim masażu coraz częściej wykorzystuje się wibrujące pasy, które dzięki intensywnym drganiom sprzyjają odchudzaniu i poprawiają krążenie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Medica SPA