Skip to content Skip to footer

Dawczyni komórek jajowych

Bank komórek jajowych lub bank spermy dziś nikogo już nie dziwi. Miejsca te znajdują się przy każdej większej klinice leczenia niepłodności, a ich pojawienie się i szybki wzrost to odpowiedź na rosnący problem niepłodności wśród par. Jest wiele schorzeń i dolegliwości, które sprawiają, że naturalne macierzyństwo staje się niemożliwe.

Jak wygląda dawstwo komórek jajowych?

Dawstwo komórek jajowych to proces pozyskania zdrowych komórek jajowych od innej kobiety, a następnie zapłodnienie ich nasieniem przyszłego ojca. Tak zapłodniony zarodek następnie jest transferowany do macicy przyszłej matki. Dawczyni komórek jajowych uczestniczy w tym procesie tylko poprzez przekazanie swoich komórek jajowych. Jest ona anonimowa i zrzeka się wszelkich praw i roszczeń z tytułu przekazania swojego materiału biologicznego.

Kto może zostać dawczynią komórek jajowych?

Dawczyni komórek jajowych powinna być młodą, zdrową osobą, która regularnie miesiączkuje oraz przechodzi prawidłową owulację potwierdzoną monitoringiem. Dawczyni komórek jajowych nie może mieć żadnych nałogów ani przeszłości onkologicznej. Każdorazowo przed procedurą weryfikowany jest jej stan zdrowia oraz jest przeprowadzany szczegółowy wywiad na temat środowiska życia czy chorób w rodzinie. Na koniec powstaje fenotyp dawczyni komórek jajowych. Wszystko po to, aby przyszli rodzice mogli dopasować swój wygląd do osoby, która przekazuje swój materiał biologiczny. Zwiększa to komfort przyszłych rodziców, którzy chcieliby mieć pewność, że dziecko, które pojawi się na świecie nie będzie znacząco wyglądem odbiegać od przyszłej mamy.

Kiedy pojawia się konieczność skorzystania z dawczyni komórek jajowych?

Bank komórek jajowych to jedyna droga do macierzyństwa dla par, u których przeszkodą są schorzenia kobiece. Do najczęstszych należą: endometrioza, mięśniaki macicy, przedwczesne wygaśnięcie funkcji jajników (czyli przedwczesna menopauza). Choroby te sprawiają, że do owulacji albo nie dochodzi wcale albo komórki jajowe są złej jakości, często zdegenerowane. Czynnikiem wpływającym na decyzję o dawstwie komórek jajowych jest również wiek kobiety. Obecnie kobiety rodzą coraz później i o ile zmienił się na przestrzeni ostatnich lat tryb i model życia, o tyle biologia organizmu pozostaje niezmienna.