Skip to content Skip to footer

Jak zapewnić seniorowi odpowiednią opiekę?

Jesień życia nie zawsze jest pogodna i łatwa. Seniorom zwykle na początku doskwiera samotność i poczucie odstawienia na boczny tor, bycia niepotrzebnym, potem zaś coraz bardziej choroby i postępujący brak samodzielności. Krewni takiej osoby muszą zadbać o nią w odpowiedni sposób.

By nie być ciężarem

Obecnie większość dorosłych osób pracuje zawodowo, a więc nie tak łatwo jest zorganizować opiekę nad seniorem, nawet gdy ma on dzieci. Często też starsi ludzie mieszkają osobno, a nieraz nawet ich dzieci znajdują się w innym mieście. Co w takiej sytuacji? Nie zawsze dobrą opcją będzie zabranie starszej osoby do siebie – wszak mówi się, że starych drzew się nie przesadza. Poza tym zwyczajnie nie każdy może sobie na to pozwolić.

Dla starszych, świadomych ludzi bardzo ważne jest też to, by nie czuć się dla bliskich ciężarem. Kiedy zatem nie można zapewnić krewnemu seniorowi odpowiedniej opieki, nie warto robić tego na siłę, gdyż żadna ze stron nie będzie zadowolona. Opieka nad taką osobą jest coraz bardziej wymagająca, nie ma więc miejsca na półśrodki. Przydaje się zatem fachowa pomoc.

Warto skorzystać z fachowej pomocy

Jeszcze do niedawna zawód, jakim jest Opiekun osób starszych, kojarzony był głównie z zachodnimi krajami, gdzie do takiej pracy wyjeżdżali Polacy, głównie polskie kobiety. Jednak polskie społeczeństwo, tak samo jak brytyjskie, niemieckie czy włoskie, mocno się starzeje, zatem i u nas zapotrzebowanie na takie usługi jest coraz większe.

Z tym związany jest też fakt, że również umieszczanie starszych osób w domach opieki, w domach seniora, spokojnej starości itp., nie jest już oceniane tak negatywnie. Jeszcze kilkanaście lat temu było to postrzegane jako niemoralne pozbywanie się „problemu”, dziś zaś wiele osób rozumie, że jest to jedyne dobre wyjście, tak naprawdę dla samego seniora bardzo dobre.

Specjalistyczna opieka bywa lepsza

Nieraz można spotkać się z przekonaniem, że najlepsza opieka dla seniora to sytuacja, w której przebywa on we własnym domu, pod opieką bliskich, ale tak naprawdę nie zawsze tak bywa. Opieka bliskich, choć życzliwa, nie zawsze jest fachowa, a nierzadko potrzebne są specjalistyczne działania, jak choćby rehabilitacja.

Poza tym nie da się ukryć, że opiekowanie się mało samodzielną czy zupełnie niesamodzielną osobą jest poważnym obciążeniem. Opiekun osób starszych jest do tego przyzwyczajony, dla bliskich chorego jest to zaś trudna sytuacja, nie pomaga też fakt, że zajmują się osobą bliską, którą pamiętają jako młodą i w pełni sprawną. Powoduje to nierzadko załamania psychiczne, wypalenie i po prostu ogromne obciążenie.