Skip to content Skip to footer

Dlaczego warto skorzystać z lasera frakcyjnego?

Blizny czy też zmarszczki lub ogólnie wiotka i mało jędrna skóra to wskazanie do zastosowania lasera frakcyjnego. Na czym polega zabieg i na jakie rezultaty można liczyć. Kto może się mu poddać, a kto nie?

Jakie są rezultaty zastosowania lasera frakcyjnego?

Działanie lasera polega na wysłaniu wgłąb skóry wiązki światła, która uszkadza tkankę. Później kiedy skóra się regeneruje, przy okazji znikają bliny, przebarwienia i zmarszczki. Zabieg wykonuje wykwalifikowany specjalista medycyny estetycznej. Od razu po nim skóra wymaga rekonwalescencji, ale około 14 dni po zabiegu zaczynają być widoczne rezultaty.

Skóra staje się zdecydowanie bardziej jędrna zaś zmarszczki i blizny spłycone. Oczywiście jeden zabieg to może być za mało. Zwykle należy wykonać ich całą serię, a potem powtarzać raz na jakiś czas, szczególnie jeżeli chodzi o efekty odmłodzenia. Przed przed, jak zostanie zastosowany laser frakcyjny, pacjent oczywiście musi przejść konsultację lekarską.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Jak każdy zabieg, także ten ma swoje przeciwwskazania. Nie mogą skorzystać z niego osoby mające nowotwór, kobiety w ciąży i karmiące. Ponadto przeciwwskazaniem jest przyjmowanie retinoidów i leków, które powodują nadwrażliwość na światło.

Jeżeli pacjenta ma skłonność do tworzenia się blizn to laser frakcyjny także nie jest dla niego. Podobnie w przypadku, kiedy na obszarze, który ma być poddany zabiegowi widać infekcję bakteryjną czy innego typu. Także inne zabiegi laserowe wykonywane niedawno są przeciwwskazaniem.

Jak przebiega zabieg?

Pierwsza, zasadnicza część to oczywiście konsultacja, podczas której lekarz obejrzy dokładnie problem, ale także zapyta o to, czy nie ma przeciwwskazań do wykonania lasera. Później obszar zostanie znieczulony kremem. Na jego działanie trzeba poczekać około pół godziny, zaś sam zabieg laserowy to jedynie 15 minut. Później zwykle następuje także naświetlanie lampami wspomagającymi gojenie.

Po zabiegu lekarz wspomni, że przez pierwszych kilka dni skóra będzie zaczerwieniona i spuchnięta oraz poinstruuje w jaki sposób powinna przebiegać rekonwalescencja. Powie też, kiedy należy stawić się na kolejny zabieg i oszacuje ich będzie potrzeba ich wykonać, by pozbyć się danego problemu skutecznie i na stałe.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki