Skip to content Skip to footer

Gurmar skuteczna walka z cukrzycą

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną i nieleczona nie tylko dewastuje organizm, ale może być nawet przyczyną śmierci. Można leczyć ją nie tylko farmakologicznie, ale także przy pomocy naturalnych suplementów diet.

Gymnema sylvestre

Powszechnie występuje pod nazwą gurmar. Znana jest od ponad 2000 lat, pochodzi z terenów południowych Indii oraz Sri Lanki.

Jej właściwości odkryli lekarze ajurwerdyjscy, których ideą jest leczenie organizmu metodami naturalnymi. Medycyna ajurwerdyjska jest swoistego rodzaju fenomenem. Jej osiągnięcia zostały docenione i obecnie wykładana jest na 100 uniwersytetach indyjskich. Podstawą medycyny ajurwerdyjskiej jest leczenie przyczyn choroby, a nie jej objawów. To właśnie holistyczne podejście zapewnia osiągnięcie odpowiednich efektów. I co najważniejsze, takie efekty uzyskują wykorzystując właściwości roślin.

Gymnema sylvestre jest pnączem dziko rosnącym, które może osiągać długość nawet 600 m. Największą wartość leczniczą mają jajowate lub elipsowate liście gurmaru o gorzkim smaku.

Gurmar – roślina o niezwykłych właściwościach

Liście gurmaru stosowane są przede wszystkim w leczeniu cukrzycy typu I i II. To dzięki dużej zawartości kwasów gymnenowych, saponinów, które wykazują dużą aktywność antycukrzycową. Dodatkowo gymnema zawiera także kwas mrówkowy, masłowy, aminokwasy oraz alkaloidy. Tak bogaty skład powoduje, że liście gurmaru mają bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń.

Najważniejsze jest jednak działanie przeciwcukrzycowe. Badania udowodniły, że kwasy gymnenowe skutecznie hamują wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego do krwioobiegu. Dzięki temu poziom cukru we krwi ulega zmniejszeniu.

Ogromną zaletą gurmaru jest nie tylko zmniejszenie zawartości cukru we krwi, ale przede wszystkim zdolność do regenerowania komórek trzustki i pobudzania ich do zwiększonej produkcji insuliny. Gurmar wpływa także na obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów w organizmie.

Zastosowanie gurmaru

Ze względu na skład chemiczny i właściwości gurmar stosowany jest do leczenia wspomagającego cukrzycy typu I i II. Systematycznie pity napar z liści znacząco zmniejsza poziom cukru we krwi. Osiągnięcie takich efektów możliwe jest dzięki blokowaniu apetytu na słodycze.

Napary z gurmaru powodują zablokowanie kubków smakowych na słodycze, nawet ich amatorzy przestają odczuwać potrzebę ich jedzenia. Takie działanie liści gurmaru nie tylko zmniejsza zawartość cukru we krwi, ale skutecznie zmniejsza zawartość cholesterolu i skutecznie wspomaga proces odchudzania.