Skip to content Skip to footer

Jakie skutki ma niedobór krzemu?

Krzem to jeden z najpopularniejszych pierwiastków, jakie występują na Ziemi. Odgrywa on niezwykle ważną rolę w naszym organizmie. Jego niedobory mogą prowadzić do nadmiernego łamania się paznokci i wypadania włosów. Niestety ilość tego pierwiastka w organizmie wraz z wiekiem maleje. Dlatego warto postawić na preparaty krzemowe, które pomogą nam uzupełnić ewentualne niedobory.

Jakie skutki ma niedobór krzemu?

Jak wcześniej wspominano, cierpią nasze włosy i paznokcie. Ale to oczywiście nie jedyne symptomy. Możemy zaobserwować zmęczenie skóry. Niedobór krzemu niekorzystnie wpływa także na kondycję kości i stawów. Dlatego tak ważna jest zbilansowana dieta. W razie potrzeby możemy zażywać preparat krzemowy.

Na sklepowych półkach znajdziemy także bardzo szeroką gamę kosmetyków pielęgnacyjnych. Są to na przykład szampony do włosów, balsamy czy też krem z krzemem. Kosmetyki z krzemem powinny stosować osoby, które chcą naturalnie poprawić kondycję swoich włosów. Krzem pozytywnie wpływa przede wszystkim na cebulki włosowe. Po takiej kuracji zauważymy, że nasze włosy są w znacznie lepszym stanie. Dodatkowo pojawiają się nowe, tak zwane baby hairs.

Krem z krzemem powinien pojawić się na naszej toaletce, jeśli zauważymy że nasza cera jest poszarzała i zmęczona. Dodatkowo ten kosmetyk pomoże nam walczyć z oznakami starzenia się skóry.

Zdrowa dieta to podstawa!

Oczywiście nawet najlepszy preparat krzemowy nie jest w stanie zastąpić zdrowej i zbilansowanej diety. Na jakie produkty warto postawić, gdy chcemy zadbać o odpowiedni poziom tego pierwiastka w naszym ciele? Postawmy na otręby, pełnoziarniste pieczywo, makarony, czosnek, banany, piwo. Możemy też popijać napary. Poziom krzemu pomogą nam uzupełnić takie zioła, jak: skrzyp polny, rdest ptasi, pokrzywa czy podbiał. Naturalne zioła mogą zastąpić preparaty krzemowe ze sklepu. Warto pamiętać, że kawa i herbata utrudniają przyswajanie krzemu. Dlatego ograniczmy spożycie tych napojów w czasie suplementacji.

Czy krzem można przedawkować?

W zasadzie nie jest to możliwe ponieważ nadmiar tego pierwiastka, podobnie jak nadmiar witaminy C jest bezproblemowo usuwany z moczem. Jednak są osoby, które powinny szczególnie uważać. Są to na przykład kobiety w ciąży…