Psycholog to zaufany specjalista, który ma na celu wspomóc ludzi w radzeniu sobie z problemami i z życiowymi trudnościami. Rozwój psychologii spowodował, że coraz większa liczba osób decyduje się na skorzystanie z usług psychologa. Przed pierwszą wizytą w gabinecie warto dowiedzieć się nieco więcej na temat sposobu, w jaki pracują psycholodzy.
Jak wybrać dobrego psychologa?
Dobry gabinet psychologiczny powinien specjalizować się w różnych formach terapii, aby zaproponować każdemu pacjentowi metodę najlepiej dopasowaną do jego indywidualnych potrzeb. Przed wyborem psychologa warto zwrócić uwagę między innymi na rekomendacje i to na nich w dużej mierze oprzeć swoją decyzję. Psycholog oferuje nieco inne podejście niż psychoterapeuta, który często skupia się na bardziej poważnych zaburzeniach psychicznych, często wymagających leczenia farmakologicznego. W czasie pierwszej wizyty warto poprosić psychologa o zaprezentowanie posiadanych uprawnień i certyfikatów. Profesjonalista nie poczuje się urażony pytaniem, ponieważ zrozumie taką prośbę.
Co warto wiedzieć przed wizytą u psychologa?
Wielu osobom przed pierwszą wizytą u psychologa towarzyszą obawy. Tego rodzaju niepokój jest całkowicie naturalny i zrozumiały. W czasie pierwszej wizyty specjalista zadaje jedynie ogólne pytania, aby zrozumieć, jaki rodzaj terapii może przynieść najlepsze rezultaty. Gabinet psychologiczny oferuje terapie indywidualne, a także terapie grupowe, zwane także systemowymi. Bardzo ważna jest szczerość w relacji z psychologiem, ponieważ tylko wtedy będzie on w stanie zaoferować skuteczną pomoc. Psychologów obowiązuje całkowita poufność, dzięki czemu można im zaufać. Czas terapii zależy przede wszystkim od problemów, z którymi pacjent zwraca się do specjalisty. Spotkania najczęściej są ustalane jeden raz w tygodniu i trwają około godziny.
Kto powinien iść do psychologa?
Gabinet psychologiczny oferuje wsparcie ludziom zmagającym się z szeroko pojętymi trudnościami. Specjalista może pomóc miedzy innymi w przypadku przewlekłego stresu oraz stanów lękowych. Psycholog pomaga także w depresji i przy długotrwałym uczuciu smutku, który odbiera chęć wykonywania codziennych czynności. Wsparcie dotyczyć może również rozmaitych sytuacji kryzysowych takich jak śmieć i choroba bliskiej osoby, utrata pracy, a także doświadczenie napaści lub uczestnictwo w wypadku. Psychoterapia może także rozwiązać powracające problemy z przyszłości i traumy oraz pomóc w przypadku trudnych do zdiagnozowania problemów ze zdrowiem.