Skip to content Skip to footer

Suplementy na odchudzanie – czy takie rozwiązanie ma sens?

Wiele osób próbuje zrzucić zbędne kilogramy. Niektórym udaje się to łatwo, a innym nie udaje się w ogóle. Mimo wielu wysiłków bardzo często i zbyt łatwo wracamy do złych nawyków, które stoją na przeszkodzie do upragnionej wagi. Nic więc dziwnego, że wielką popularnością cieszą się różnego rodzaju suplementy wspomagające. Czy ich zażywanie ma sens?

Gymnema sylvestre – ajurweda w walce z nadwagą

Gymnema, która w medycynie ajurwedyjskiej nazywana jest bardzo często gurmar, to roślina pochodząca z Azji, która jest szeroko wykorzystywana również w medycynie zachodniej. W Indiach wykorzystuje się ją do leczenia różnorodnych schorzeń i problemów zdrowotnych, ale na Zachodzie znana jest przede wszystkim ze swoich dwóch zastosowań.

Udowodniono, że gymnema blokuje receptory smakowe odpowiedzialne za odczuwanie smaku słodkiego, a tym samym zmniejsza jego łaknienie. Jednocześnie roślina nie zaburza w żaden sposób odczuwania innych smaków. Może być więc rozwiązaniem, dla osób które mają problem z nadmiernym jedzeniem słodyczy. Gymnema sylvestre działa również w inny sposób. Częściowo blokuje wchłanianie cukru w jelitach, a więc może być używana jako suplement na odchudzanie.

Warto, czy nie warto?

Gurmar to tylko jedna z roślin i suplementów, które używane są jako wspomaganie w procesie odchudzania. Na rynku dostępna jest ich ogromna ilość, a więc możliwości znalezienia czegoś odpowiedniego dla siebie są bardzo duże. Czy jednak wspomaganie gymnemą, bądź jakimkolwiek innym suplementem ma zawsze sens?

Warto pamiętać, że nadwaga, lub otyłość mogą mieć bardzo różne przyczyny. Jeżeli więc próbujemy schudnąć bezskutecznie mimo wielu prób, to należy skonsultować się z lekarzem, w celu wykluczenia potencjalnych zaburzeń metabolicznych.

Odchudzanie – pamiętać o najważniejszym

Co jednak, jeżeli nasza waga wynika wyłącznie (albo przede wszystkim) z naszych wyborów? Jakkolwiek wspomaganie gunmarem może pomóc, to najważniejsze jest jednak co innego.

Do efektywnego schudnięcia konieczna jest przede wszystkim zmiana diety – tak by odpowiadała ona faktycznemu zapotrzebowaniu kalorycznemu i nie zawierała elementów szkodliwych. Ogromną rolę odgrywają również ćwiczenia fizyczne. Warto pamiętać, że ćwiczenia mogą mieć różną formę i niekoniecznie musi to być monotonny trening na siłowni. Równie dobrze sprawdzą się piesze wycieczki, jazda na rowerze i wiele innych.