Skip to content Skip to footer

Jakie są przyczyny powstawania żylaków?

Do najczęstszych chorób nóg zalicza się żylaki. Jeśli są one zaawansowane, wówczas mogą prowadzić do wielu poważnych powikłań. Warto zatem ich nie lekceważyć i po ich pojawieniu czym prędzej udać się do lekarza.

Choroby naczyniowe kończyn dolnych – żylaki

Choroby żył są bardzo uciążliwe i zazwyczaj mocno dają się we znaki. Gdy żyły są powiększone i przyjmują niebieski lub ciemnofioletowy kolor nogi bardzo często są opuchnięte, obolałe. W takiej sytuacji warto czym prędzej udać się do specjalisty i wdrożyć skuteczne leczenie.

Żylaki nóg to nic innego jak żyły, które z czasem ulegają nieodwracalnemu poszerzeniu oraz poskręcaniu. Zazwyczaj występują one u osób dorosłych osób, a zwłaszcza w starszym wieku i obejmują zwykle żyły powierzchowne, a więc te, które są umiejscowione tuż pod skórą. Ponadto w wielu przypadkach te uciążliwe choroby nóg obejmują także żyły łączące, a przede wszystkim naczynia żylne biegnące pomiędzy żyłami powierzchownymi a układem żył głębokich.

Choroby naczyniowe – przyczyny

Choroby żył to bardzo uciążliwe i bolesne przypadłości. Co prawda teorii na temat przyczyn powstawania żylaków jest wiele, ale najczęściej występują one u osób z predyspozycjami genetycznymi. Główna przyczyna tkwi przede wszystkim w genetycznie warunkowanych nieprawidłowościach zastawek żylnych oraz uciążliwych zaburzeniach ściany żył.

W wyniku nieprawidłowości zastawek bardzo często dochodzi do tego, że krew, zamiast przepływać z układu powierzchniowego do głębokiego i następnie do serca, przedostaje się wstecznie do układu powierzchniowego. Nieprawidłowość ta powoduje nadmierne rozciąganie, poszerzenie oraz wydłużenie się żył. W konsekwencji tego powstają na nogach nieestetycznie prezentujące się oraz uciążliwe i bolesne żylaki.

Choroby nóg takie jak żylaki mogą także być spowodowane wieloma innymi czynnikami. Pośród wielu z nich można wymienić: długotrwałe stanie, nadwaga, dźwiganie ciężarów, częste przebywanie w pomieszczeniach o wysokiej temperaturze. Do powstawania żylaków może także dojść wskutek przebytych urazów i operacji nóg. Czynniki te bowiem powodują, że dochodzi do zwiększenia objętości krwi oraz ucisku na żyły przez powiększoną macicę.

Osoby u których pojawiły się żylaki bardzo często skarżą się na uciążliwy ból nóg oraz skurcze mięśni. Ponadto skarżą się na uczucie ciężkości kończyn dolnych. Dolegliwości te można zminimalizować wrażając odpowiednie leczenie.