Skip to content Skip to footer

Kiedy potrzebna jest pomoc psychologa?

Czasami zdarza się, że stan naszego zdrowia psychicznego jest bardzo zły. Czujemy się apatyczni, zrezygnowani, nic nam się nie chce robić i nie widzimy sensu w naszym życiu. Taki stan oznacza depresję i brak chęci do życia. Zmagamy się ze sobą i wciąż zastanawiamy się czy iść po pomoc psychologa, czy sobie odpuścić.

Zdrowie psychiczne jest ważne

Stan naszego zdrowia psychicznego jest tak samo ważny jak stan naszego zdrowia fizycznego. Mało tego bardzo często nasze zdrowie fizyczne zależne jest od naszego zdrowia psychicznego. O zdrowie fizyczne dbamy, chodzimy do lekarzy, przyjmujemy lekarstwa na kolejne dolegliwości. Faktem jest, że zdrowie psychiczne bardzo często jest zaniedbywane. Zawsze mówimy, że jakoś to będzie i dalej brniemy mimowolnie w depresję.

Kiedy do specjalisty?

O pomoc psychologa wstydzimy i boimy się poprosić. Bardzo często zmagamy się z problemem, ale nie do końca zdajemy sobie sprawę z faktu, czy jest to rzeczywiście problem. Podjęcie odpowiedniej decyzji wciąż sprawia wiele trudności, mimo faktu, że pomoc psychologiczna jest coraz bardziej popularna w Polsce. Musimy zrozumieć jedno, że do psychologa nie trzeba udać się z problemem. Gdy tylko zdecydujemy się na tego rodzaju pomoc powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy ostatnie moje zachowania dają mi cierpienie? Jeśli odpowiedź jest pozytywna, to znak, że potrzebna jest nam pomoc psychologa.

Co powoduje, że cierpimy psychicznie?

Częste kłótnie w domu, ciągle odczuwany smutek, apatia, brak chęci do robienia czegokolwiek, ucieczka przed ludźmi, strach przed kolejnym dniem, problemy ze snem, złość, uczucie pustki to wszystko są stany ducha, które powodują cierpienie. Czasami takie stany są nie do zniesienia i bardzo często przyczyniają się do myśli samobójczych.

Trudno jest wtedy żyć, trudno znosić jest stres i trudno jest cieszyć się wtedy życiem.

Cierpienie psychiczne to powód, który głównie decyduje o tym, że musimy udać się do specjalisty po pomoc psychologiczną. Dobrze jest gdy dużo wcześniej zrozumiemy, że cierpimy psychicznie i że potrzebna jest nam fachowa pomoc.

Psycholog, psychiatra czy psychoterapeuta

Psycholog, psychiatra i psychoterapeuta to specjaliści, którzy pomogą uleczyć stan ducha. Jednak do psychologa powinniśmy się udać, gdy odczuwamy dyskomfort życia, do psychiatry gdy potrzebne nam są leki na stan naszej duszy a do psychoterapeuty wtedy kiedy chcemy pracować nad zmianą siebie i swoich zachowań.