Skip to content Skip to footer

Niepłodność – narastający problem. Przyczyny i leczenie niepłodności

Gdy para nie może doczekać się dziecka, najczęściej przyczyną takiego problemu jest niepłodność. Jakie są główne przyczyny niepłodności? W jaki sposób można ją leczyć?

Niepłodność – co to jest?

Stan niepłodności oznacza, że pomimo regularnego współżycia i braku stosowania antykoncepcji nie można zajść w ciążę. Szacuje się, że dotyka on około 10-15% par.

Przyczyna niepłodności może leżeć po stronie kobiety lub mężczyzny. Odsetek jest w tym przypadku podobny. U niektórych par nie można jednak określić powodu niepłodności – to tzw. niepłodność idiopatyczna.

Niepłodność jest stanem odwracalnym w przeciwieństwie do bezpłodności. Powszechnie oba te terminy stosuje się jednak zamiennie.

Jakie są przyczyny niepłodności?

Niepłodność może mieć różne przyczyny. Ich diagnozowaniem zajmuje się klinika leczenia niepłodności i bezpłodności.

Najczęściej za niepłodność odpowiedzialne są czynniki hormonalne, między innymi choroby tarczycy, nadnerczy, przysadki mózgowej, także schorzenia jajników, jąder, w tym infekcje, wady narządów płciowych. Płodność obniżają również nieprawidłowa dieta, stres, nadwaga i otyłość, palenie papierosów, picie alkoholu.

Jak odbywa się leczenie niepłodności?

Leczenie niepłodności nie oznacza od razu wykonania in-vitro (IVF). Klinika leczenia niepłodności dobiera metodę postępowania zależnie od przyczyny problemu.

Przed IVF stosuje się między innymi leczenie hormonalne, stymulację owulacji i spermatogenezy, inseminacje domaciczne, zabiegi, na przykład w przypadkach niedrożności.

Gdy para chce zdecydować się na leczenie niepłodności Śląsk to jeden z regionów, w którym można skorzystać z profesjonalnej pomocy. Dla par chcących zdecydować się na wizytę w takiej placówce jak klinika bezpłodności Katowice mogą zapewnić wsparcie sprawdzonych specjalistów.

Kiedy udać się do kliniki leczenia niepłodności?

Pary powinny odwiedzić klinikę leczenia niepłodności wtedy, gdy starają się o dziecko bez skutku co najmniej 12 miesięcy. W przypadku kobiet w wieku 30-39 lat zaleca się jednak wizytę po 6 miesiącach, a w wieku powyżej 40 lat – od razu.

Zainteresowanym parom chcącym wybrać leczenie niepłodności Śląsk daje dostęp do najlepszych placówek w całej Polsce. Gdy kierunek to skuteczna klinika bezpłodności Katowice mogą zaoferować usługi specjalistów, którzy wiedzą, jak pomóc w nawet w skomplikowanych przypadkach.