Skip to content Skip to footer

Problemy ze słuchem – jedna z przyczyn wady mowy u dzieci.

Wady wymowy u małych dzieci należą do częstych zjawisk. Często jest to okres przejściowy, gdzie zazwyczaj pomagają zwykłe wizyty u logopedy. Jednak czasami problemy z wymową spowodowane są dużo poważniejszymi problemami.

Prawidłowy słuch to podstawa prawidłowej mowy

Zdarza się, że rodzice nie wiedzą co, jest przyczyną nieprawidłowej mowy u swoich dzieci. Wtedy najczęściej logopeda radzi skonsultować się z laryngologiem, żeby ten mógł ocenić stan dziecka w zakresie prawidłowego słuchu.

Laryngolog dziecięcy Katowice to specjalista zajmujący się m.in. chorobami uszy. Podczas takiej wizyty bada on dokładnie małego pacjenta. Jest to jednorazowa wizyta, gdzie można stwierdzić czy brak mowy bądź jej wada spowodowana jest niedosłuchem.

Laryngolog Katowice, kiedy wizyta jest niezbędna?

Zdarzyć się może, że rodzice nie chętnie chcą pójść na wizytę do laryngologa nawet pomimo zaleceń. Jest to oczywiście błędna decyzja, ponieważ sami nie są w stanie stwierdzić co, jest rzeczywistym problemem w momencie, gdy dziecko ma problem z mową.

Laryngolog dziecięcy katowice jest od tego, by pomóc rozwiązać problem dziecka zatem rodzice nie, powinni udowadniać, że wiedzą lepiej co dolega ich dziecku. Takie zachowanie z reguły nie doprowadza do niczego dobrego.

Wizyta jest konieczna w każdym przypadku kiedy dziecko ma opóźnioną mowę lub mówi bardzo mało pomimo tego, że powinien umieć już dużo więcej. Tylko specjalista jest w stanie określić czy dziecku coś dolega.

Wysiękowe zapalenie ucha częsta dolegliwość u dzieci.

Dosyć częstym problemem okazuje się wysiękowe zapalenie ucha. To właśnie ta choroba powoduje niedosłuch, a w efekcie problemy z mową. Dużym kłopotem jest również to, że choroba ta nie daje żadnych charakterystycznych objawów więc rodzice nie, są w stanie jej rozpoznać.

Dodatkowo zapalenie to nie powoduje bólu, przez co maluch zazwyczaj, zachowuje się normalnie. Wysiękowe zapalenie ucha rozpozna każdy laryngolog Katowice dlatego wizyta, jest tak ważna.

W przypadku tej choroby problem ze słuchem powstaje, ponieważ w jamie bębenkowej gromadzi się płyn, przez co nie dźwięki nie, docierają w taki sposób jak, powinny. Podczas takiej sytuacji dziecko słyszy w taki sposób jakby w uchu, znajdowała się woda.