Skip to content Skip to footer

O czym pamiętać podczas kształtowania sylwetki?

Każda osoba chce mieć zgrabną sylwetkę. Aby osiągnąć pożądany efekt należy regularnie wykonywać treningi, ale także dbać o swoją dietę. Powinna być bogata w warzywa i owoce, a także wysokobiałkowe produkty. Istotne jest również spożywanie odpowiedniej liczby kalorii.

Jak działa kalkulator zapotrzebowania kalorycznego?

Używanie takiego kalkulatora jest bardzo proste. Nie ma konieczności korzystania ze skomplikowanych wzorów, zwykle wystarczy bowiem wpisać swoje dane w odpowiednie rubryki. Do obliczenia podstawowej przemiany materii wystarczą informacje na temat wieku, płci, wzrostu oraz masy ciała.

Dzięki obliczeniu ile wynosi podstawowa przemiana materii, można dowiedzieć się jak dużo kalorii należy zjadać, aby organizm mógł wykonywać podstawowe funkcje życiowe. To najniższa wartość jaką należy przyjmować, nawet przy założeniu, że przez cały dzień na przykład leży się w łóżku, co może nastąpić u osoby osłabionej czy chorej.

Zrzucanie zbędnych kilogramów

Aby proces odchudzania przyniósł pożądane efekty, konieczne jest utrzymywanie ujemnego bilansu kalorycznego. Trzeba zatem jeść mniej niż potrzebuje organizm. Ważne jest jednak, aby nie ucinać zbyt dużej liczby kalorii na raz, może to bowiem wpłynąć zarówno na samopoczucie osoby chcącej schudnąć, jak również na osłabienie organizmu.

Podczas odchudzania przydatnym narzędziem jest Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego, który pozwala dokładnie określić ile kalorii powinno się zjadać w ciągu doby. Wyliczenie następuje na podstawie opisanych powyżej danych, ale także informacji o trybie pracy (siedząca czy fizyczna), a także liczbie treningów wykonywanych na przestrzeni całego tygodnia.

Zwiększanie masy mięśniowej

Również osoby, które są zainteresowane budowaniem masy mięśniowej powinny skorzystać z kalkulatora zapotrzebowania kalorycznego. Pozwoli on na określenie jak dużo powinna wynosić nadwyżka kaloryczna w ciągu dnia, by móc osiągnąć zadowalające efekty.

Trzeba jednak pamiętać, że budując masę mięśniową, dodatkowe kalorie powinny pochodzić z produktów mających dużą zawartość białka, jak choćby mięso drobiowe czy nabiał. Jedzenie fast foodów czy słodyczy z pewnością nie pomoże uzyskać wymarzonej sylwetki.