Problemy z prawidłową pracą tarczycy dotyczą coraz szerszego grona osób. Pojawiają się nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci i młodzieży. Diagnostyka tego typu chorób nie jest skomplikowana, ale nie zawsze objawy są na tyle jednoznaczne, aby w odpowiednim czasie przeprowadzić badania. Ważna jest więc profilaktyka.
Co powinno zaniepokoić?
Często pacjenci, których leczy endokrynolog Katowice, nie łączą występujących objawów z zaburzeniami pracy hormonów czy gruczołów wewnętrznych. Dotyczy to przede wszystkim obniżonej odporności, senności czy bólu głowy. Są to dolegliwości często bagatelizowane, a ich występowaniem obarcza się stres i napięcie.
Przy zaburzeniach hormonalnych dodatkowymi objawami zwiastującymi chorobę mogą być problemy skórne, między innymi nagły, obfity trądzik, uderzenia gorąca, wypadanie włosów, a także spadek lub przyrost wagi ciała.
Typowe objawy problemów z tarczycą
Zaburzenia pracy tarczycy mogą pojawić się w każdym wieku. Najbardziej charakterystyczne objawy, zwiastujące problem z tym narządem dotyczą przede wszystkim zaburzeń masy ciała.
Dodatkowo osoby z chorą tarczycą, w zależności od choroby mogą odczuwać nadmierną senność lub zbyt duże pobudzenie, problemy z wypadaniem włosów czy zaburzeniami cyklu miesiączkowego.
Kiedy udać się do lekarza?
Endokrynolog Katowice to lekarz, z którego usług można korzystać dość powszechnie. Szczególnie w niepublicznych ośrodkach zdrowia. W związku z tym jeśli wystąpią któreś z wyżej wymienionych objawów, należy pilnie skonsultować się z lekarzem tej specjalności.
Endokrynolog Bielsko Biała zleci szereg badań, które będą miały za zadania zdiagnozować rodzaj zaburzeń i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Jakie badania zleca Endokrynolog Bielsko Biała?
Endokrynolog Katowice przede wszystkim opiera się na wynikach badań krwi oraz stężenia odpowiednich hormonów. Często na początku pacjent zgłasza się do lekarza internisty, który sam decyduje o przeprowadzeniu takich badań.
Dodatkowo endokrynolog Bielsko Biała może zaordynować badanie USG, biopsję lub oznaczenie poziomu witamin z grupy D.W objawach związanych z tarczycą należy zbadać poziom stężenie TSH, FT3 oraz FT4, oraz dodatkowo badanie przeciwciał przeciwtarczycowych.