Skip to content Skip to footer

Przyczyny i objawy bezpłodności

Objawy bezpłodności to przede wszystkim brak możliwości zajścia w ciążę. Może to dziać się zarówno z powodu kobiety, jak i mężczyzny.
Niepłodność jest bardziej powszechna, niż może się wydawać. Dotyczy jednej na osiem par, które próbują zajść w ciążę. Ogólnie 12 do 15% ludzi jest bezpłodnych.

Skąd mam wiedzieć, czy mój partner lub ja możemy być bezpłodni?

Bezpłodność objawy ma niepożądane, ale pamiętać należy, że niepłodność definiuje się jako niezdolność do poczęcia dopiero po roku starań. Jeśli Ty lub Twoja partnerka jesteście w wieku powyżej 35 lat, po sześciu miesiącach powinna Pani udać się do specjalisty ds. płodności. Po 40. roku życia zalecamy natychmiastowe zgłoszenie się po pomoc, ponieważ wiemy, że płodność spada wraz z wiekiem. Objawy bezpłodności występują u kobiet i mężczyzn.

Jakie są inne oznaki i objawy niepłodności u kobiet?

Oprócz problemów z zajściem w ciążę, objawy mogą się znacznie różnić w zależności od osoby. W zależności od przyczyny niepłodności czasami kobiety mogą odczuwać ból miednicy, obfite miesiączki, pomijane miesiączki lub nieprzewidywalne krwawienie z pochwy. Ważne jest, aby omówić wszelkie nietypowe objawy z lekarzem. Niektóre z tych objawów mogą oznaczać podstawowe stany hormonalne, którymi należy się zająć, nawet jeśli nie próbujesz zajść w ciążę. Bezpłodność objawy ma zazwyczaj te same.

Niepłodność przyczyny

Niepłodność może wynikać z wielu różnych czynników – nawet u jednej osoby lub pary. Najczęstsze przyczyny obejmują problemy z owulacją, problemy strukturalne w macicy lub jajowodach lub nieprawidłowości w nasieniu. Regularne, przewidywalne okresy są dobrym wskaźnikiem regularnej owulacji. Innymi słowy, oznacza to, że komórka jajowa jest regularnie uwalniana z jajników. Ale sama owulacja nie gwarantuje, że możesz zajść w ciążę. Czasami może wystąpić problem z jakością jaja, sposobem zapłodnienia jaja, jego zdolnością do transportu do macicy lub sposobem implantacji do macicy. Niepłodność przyczyny może mieć różne. Może również wystąpić problem z plemnikami. Jeśli masz miesiączkę, porozmawiaj ze swoim lekarzem o innych czynnikach, które mogą powstrzymywać Cię przed zajściem w ciążę.

W jakim sensie niepłodność jest wyjątkowym wyzwaniem zdrowotnym dla kobiet?

Wyniki wskazują, że kobiety rasy czarnej, azjatyckiej, latynoskiej lub latynoskiej mogą odnosić mniejsze sukcesy w leczeniu niepłodności w porównaniu z kobietami białymi. Ogólnie nie wiemy dokładnie, dlaczego tak się dzieje. Jednak wiemy, że pewne schorzenia, które mogą wpływać na płodność, występują częściej u niektórych ras niż u innych. Na przykład kobiety czarnoskóre mają większe prawdopodobieństwo wystąpienia mięśniaków macicy niż kobiety białe.

Ponadto badania pokazują, że kobiety czarnoskóre są bardziej narażone na wpływ czynników społeczno-ekonomicznych, które mogą utrudniać leczenie – lub nawet zrozumienie potrzeby leczenia. Często stosowane jest spersonalizowane podejście do edukacji każdego pacjenta w zakresie zdrowia reprodukcyjnego i opcji budowania rodziny. Nasz zespół dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszystkim doskonałą opiekę.

Co powinienem zrobić, jeśli uważam, że jestem bezpłodny?

Jeśli uważasz, że Ty lub Twój partner możecie doświadczać niepłodności, ważne jest, aby jak najszybciej udać się na badanie do specjalisty endokrynologii reprodukcyjnej i niepłodności. Zazwyczaj pierwsze kroki obejmują wizytę u lekarza, badania krwi, USG miednicy i analizę nasienia.