Vilcacora zwana w języku polskim wilczą korą jest rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej, występującą również na terenach Afryki i Azji. W Polsce wilcza kora znana jest jako: koci pazur i czepota puszysta. Historia jej stosowania sięga długo wstecz, ponieważ była szeroko stosowana wśród plemion indiańskich, a obecnie wraca do łask, a o jej naturalnym i prozdrowotnym działaniu zaczyna się szeroko mówić. Naukowcy stwierdzili, że vilcacora działanie ma na drogi moczowe, reumatyzm, bóle mięśni, astmę, wrzody żołądka oraz ogólne zmęczenie. Prawdopodobne jest, że vilcacora działanie pozytywne ma na choroby nowotworowe, łagodzi ich objawy i zmniejsza ból, jednak nie jest to nadal potwierdzone naukowo.
Charakterystyka wilczej kory pod względem składników odżywczych
Roślina ta charakteryzuje się żółto-białymi kwiatami, a jej pnącza mają nawet 30m długości. Jej wartości odżywcze pozyskuje się głównie z kory, jednak preparaty przygotowuje się także z korzenia, a czasami z liści. Wilcza kora występuje w dwóch odmianach, jedna z nich gromadzi alkaloidy oksyndolowe pentacykliczne, a druga tetracykliczne alkaloidy oksyndolowe. Tylko ta pierwsza odmiana i jej składniki wykazują pozytywne działanie vilcacory, druga zaś pozostaje obojętna dla organizmu.
Wilcza kora-sposób działania
Wilcza kora jak już wcześniej stwierdzono wywiera pozytywny wpływ na organizm ludzki tylko w przypadku gdy wytwarza alkaloidy oksyndolowe pentacykliczne. Jak one działają? Roślina wytwarza kilka rodzajów wyżej wymienionych alkaloidów, ale tylko cztery z nich mają odpowiednie działanie, między innymi jest to izopteropodyna, która zwiększa proces naturalnego niszczenia przez organizm szkodliwych drobnoustrojów oraz obcych cząstek. Dodatkowo wystarcza niewielka ilość wilczej kory, aby miała pozytywny wpływ na organizm ludzki. Vilcacora dawkowanie jej zazwyczaj umieszczone jest na etykiecie suplementów.
Vilcacora dawkowanie suplementu
Jak wcześniej wspomniano niewiele potrzeba wilczej kory aby miała pozytywny wpływ na organizm. Na rynku występuje zarówno w formie tabletek, jak i suszu. W przypadku suszu poleca się pić 1 filiżankę dziennie, co do tabletek zazwyczaj stosuje się od 500 mg do 1g wyciągu na dzień. Wyjątkiem są problemy z układem pokarmowym, ponieważ wtedy ilość zastosowanego suplementu sięga nawet 5g dziennie. Ważne jest, aby uzgodnić stosowanie wilczej kory z lekarzem, szczególnie gdy bierzemy inne leki, które mogą wchodzić w interakcje z suplementem.