Skip to content Skip to footer

Właściwości prozdrowotne czystka lekarskiego

Czystek lekarski jest jedną z najpopularniejszych roślin o właściwościach prozdrowotnych. Pochodzi z rejonów Azji Zachodniej i basenu Morza Śródziemnego, gdzie znanych jest jego wiele odmian. Natomiast obecnie uprawiany jest z powodzeniem praktycznie na całym świecie, również między innymi w Polsce.

Czystek właściwości lecznicze

Czystek właściwości lecznicze zawdzięcza w dużej mierze zawartości dużej ilości polifenoli, które są naturalnymi przeciwutleniaczami. Dzięki temu bardzo skutecznie wspomaga leczenie stanów zapalnych różnego pochodzenia, a także wzmacnia odporność.

Czystek polecany jest również w celu uzupełnienia leczenia wielu chorób cywilizacyjnych, jak na przykład cukrzycy. Co więcej liczne badania wykazały, że jego regularne spożywanie pomaga wyraźnie obniżyć ryzyko rozwoju miażdżycy, a nawet groźnych nowotworów.

Czystek zastosowanie w kosmetyce

Oprócz popularnych naparów z suszu, czystek wykorzystuje się do produkcji kosmetyków o działaniu leczniczym. Stosowany miejscowo na skórę wykazuje silne działanie antyseptyczne, dzięki czemu pomaga w dokładnym jej oczyszczeniu, a także złagodzeniu objawów różnego rodzaju stanów zapalnych. Maści na bazie czystka wykorzystuje się bardzo często do leczenia między innymi trądziku.

Jednak kremy z dodatkiem czystka lekarskiego można również stosować do codziennej pielęgnacji skóry normalnej i wrażliwej, ponieważ wpływa pozytywnie na elastyczność skóry i pomaga w utrzymaniu właściwego poziomu jej nawilżenia. Z kolei, dzięki zawartości dużej ilości przeciwutleniaczy dobrze sprawdza się jako element terapii przeciwzmarszczkowej.

Czystek lekarski – jak stosować?

Wyciąg z czystka lekarskiego jest podstawą do produkcji zarówno herbat, kapsułek, jak i kosmetyków, dlatego w zależności od konkretnych dolegliwości można dobrać dla siebie właściwy produkt.

W przypadku naparu zalecane jest spożywanie ok 2-3 filiżanek dziennie, natomiast kapsułki powinno się dawkować zgodnie z zaleceniami producenta. Najkorzystniejsze działanie tej rośliny można zaobserwować w przypadku regularnego stosowania. Wyraźne efekty widać po około miesiącu od rozpoczęcia terapii.