Skip to content Skip to footer

Zastosowanie nadruków sublimacyjnych

Nadruki sublimacyjne są popularne szczególnie na koszulkach. Sam proces tworzenia owego ubrania jest niezwykle szybki i tani.
Podczas tworzenia wydruku wykorzystywany jest proces sublimacji. Polega on na przejściu ze stanu stałego bezpośrednio do gazowego, z pominięciem cieczy.

Wykorzystanie

Nadruki sublimacyjne posiadają naprawdę szerokie zastosowanie. Są one tworzone na takich elementach jak tekstylia, dywany, wykładziny, pudełka, kubki, talerze, biżuteria, kosze, szyldy, banery, kalendarze, ubrania i wiele wiele więcej. Jak widać przykładów jest cała masa.
Ich wykorzystanie można znaleźć na większości przedmiotów.

Drukarnia sublimacyjna

Drukarnia sublimacyjna jest miejscem gdzie wytwarzane są nadruki. Dostępnymi tam urządzeniami są termoprasy oraz drukarki atramentowe.

Termoprasy są stosowane podczas nanoszenia obrazu na tkaninę. Tkaniną, którą wykorzystuje się podczas tej czynności jest poliester.
Tylko on zapewnia wchłanialność barwnika. Pozwala to na uzyskanie obrazu o wysokiej jakości. Prócz tego nadruk jest praktycznie nieścieralny. Nie należy się także obawiać mycia czy prania tkaniny.
Za sukces podczas sublimacji odpowiadają głównie czas, temperatura i odpowiedni docisk.
Tkaniny zostaje poddana dociskowi ze strony termoprasy, dodatkowo w wysokiej temperaturze. W tym samym momencie dochodzi do przejścia barwnika ze stanu stałego do ciekłego. To także czas, w którym to włókna poliestru ulegają rozszerzenie, co pozwala na zabarwienie tkaniny.
Gdy temperatura zostaje zredukowana, włókna zamykają się, a powstały w ten sposób nadruk jest wręcz niezniszczalny.
Zaleca się stosowanie koloru białego. Druk na tkaninach jest doskonale odzwierciedlony kolorystycznie. Wykorzystanie poliestru w 100% pozwala na wyrazisty i nieskazitelny obraz.

Drugim sposobem stosowanym w drukarni sublimacyjnej jest drukarka atramentowa. Należy jednak zastosować ich odpowiednie modele. Wraz ze sprzętem, dostarczane jest oprogramowanie, które pozwala na szybkie i bezproblemowe zarządzanie drukarką, a tym samym wydrukiem, za pomocą komputera.

Zalety

Wykorzystanie nadruku sublimacyjnego pozwala na uzyskanie cyfrowego obrazu o wysokiej jakości, który zostaje przeniesiony na ubranie czy inny element. Dodatkowo jest to proces szybki, a zarazem tani. To jeden z najtańszych sposób wydruku, który jest bardzo opłacalny. To doskonałe odzwierciedlenie szczegółów oraz kolorów.
Sam druk na tkaninach jest niezwykle wytrzymały, odporny na wszelkie uszkodzenia.