Skip to content Skip to footer

Cudowne właściwości zdrowotne dziurawca

Dziurawiec to roślina, która występuje także pod nazwą ziela świętojańskiego. Jest to bylina porastająca zarośla, skraje lasów, łąki oraz polany. We współczesnym ziołolecznictwie jest jedną z najczęściej wykorzystywanych bylin. Z pewnością warto dowiedzieć się nieco więcej na jej temat.

Dziurawiec pospolity i jego charakterystyka

Jeśli chodzi o tę cudowną roślinę, to wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie: dziurawiec kiedy zbierać?

Tymczasem na początku warto zastanowić się, jak w ogóle wygląda to zioło. Otóż, dziurawca nie sposób pomylić innymi roślinami, a to ze względu na to, że na jego liściach oglądanych pod światło widoczne są charakterystyczne, niewielkich rozmiarów kropki. Zawierają one olejek eteryczny, któremu roślina zawdzięcza swoje fantastyczne właściwości.

Dziurawiec kiedy zbierać?

Wiedząc już, jak wygląda dziurawiec pospolity, warto zastanowić się, kiedy najlepiej go zbierać. Otóż, pora kwitnienia rośliny przypada na czas od czerwca aż do września. To właśnie wtedy na łąkach pojawiają się charakterystyczne, żółte kwiaty. Ziele zbiera się w okresie kwitnienia i suszy w przewiewnym miejscu. Najlepiej związać je w nieduże pęczki i powiesić na pewnej wysokości.

Osoby, które chcą zbierać dziurawiec, powinny pamiętać o tym, że ścina się jedynie szczyty kwitnących pędów, które po pewnym czasie zakwitną ponownie. Warto także unikać zbierania przekwitniętych, zwiędniętych roślin.

Dziurawiec zastosowanie

Jeśli chodzi o Dziurawiec zastosowanie tej cudownej rośliny jest naprawdę wszechstronne. Już ludzie starożytni uważali, że posiada ona cudowne, nadprzyrodzone właściwości. Przez wiele wieków dziurawiec stosowano jako środek na skuteczne leczenie wrzodów, schorzeń układu moczowego, problemów z układem trawiennym, a także oparzeń czy też ran. Udowodnione zostało także, że roślina posiada właściwości, które pomóc mogą w uspokojeniu zszarganych nerwów.

Dziurawiec we współczesnej medycynie niekonwencjonalnej często stosuje się przy schorzeniach żołądka i dróg żółciowych. Pomóc on może także w sytuacji, kiedy pacjentowi dokucza zmniejszone wydzielanie soków trawiennych i nie odczuwa on apetytu. Dziurawiec powinny spożywać także te wszystkie osoby, które cierpią na zaburzenia równowagi nerwowej.