Chirurg, zszywając przeróżne rany zewnętrzne i wewnętrzne wykorzystuje sterylne nici chirurgiczne. Niektóre z nich są dodatkowo powlekane środkami farmakologicznymi. Dzięki temu rana jest chroniona przed wszelkimi zakażeniami, które mogłyby się tworzyć pod wpływem obecności szwów.
Jakie są rodzaje nici stosowanych w chirurgii?
Rozbieżność rodzajów nici chirurgicznych jest spora ze względu na rodzaje ran oraz rodzaj tkanek tworzących rozcięty organ (skóra, jelito, dziąsło, żołądek itp.). Dlatego nić chirurgiczna sklep sprzedaje w różnych wariantach. Wyróżniamy nici, które się wchłaniają i takie, które nigdy się nie rozpuszczą.
Samoczynnie wchłaniające się nici używane są do zszywania wewnętrznych organów. Dzięki temu, że są one rozpuszczalne nie ma potrzeby ponownego otwierania ciała, aby nici wyjąć po zakończonym procesie zlepiania się tkanek. Nić chirurgiczna wchłanialna wykorzystywana jest również do zszywania zewnętrznych ran trudnych w gojeniu się i zabliźnianiu.
Dlatego do szycia zewnętrznego używa się nici zarówno wchłanialnych, jak i niewchłanialnych. Te drugie służą do zszywania skóry osób zdrowych i młodych. W przypadku osób starszych i z zaburzeniami zrastania się ran stosuje się nici wchłanialne, które mogą podtrzymywać ranę znacznie dłużej aniżeli nici nierozpuszczalne.
Co się dzieje, gdy nici nierozpuszczalne nie zostaną usunięte?
Jeżeli po 3 tygodniach szwy niewchłanialne nie zostaną usunięte, powoli zaczną być otaczane przyrostem tkanek. Żyłka uwięźnie zatopiona w tkankach i mogą pojawić się stany zapalne. Dlatego te nici należy w odpowiednim czasie wyciągnąć. Pacjent, zanim opuści szpital z zawiązanymi szwami w ranie, zostaje poinformowany, kiedy ma przyjść na ich zdjęcie.
To, czy szwy zostaną zdjęte w odpowiednim czasie, zależy już tylko od tego, czy pacjent zastosuje się do zaleceń lekarza. Niczym natomiast nie należy się martwić, gdy nici są wchłanialne, wówczas, nawet gdy nici wrosną w skórę, rozpuszczą się, nie zagrażając żadnymi powikłaniami. Mogą podtrzymywać ranę nawet około 2-3 miesiące.
Należy pamiętać, aby dbać o zachowanie szczególnej higieny wokół, rany. Dotyczy to zarówno ran szytych szwami nierozpuszczalnymi, jak i wchłanialnymi. Nie należy rany moczyć w kąpieli. Z chwilą zamoczenia gazika nałożonego na ranę szytą, warto opatrunek zdjąć, skórę osuszyć i nałożyć na nią czysty gazik.