Skip to content Skip to footer

Brahmi – wpływ na zdrowie człowieka

Brahmi bacopa monnieri to niewielka, pochodząca z Indii roślina, posiadająca białe kwiaty i zielone liście. Występuje w wielu częściach świata, zwłaszcza w Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego zioła, ponieważ ma doskonały wpływ na ludzkie zdrowie.

Brahmi bacopa a zdrowie fizyczne

Brahmi, inaczej bakopa drobnolistna (bacopa monneri), posiada w swym składzie wiele korzystnych elementów, począwszy od alkaloidów czy flawonoidów na fitesterolach, glikozydach i saponinach sterydowych kończąc. To właśnie one sprawiają, że bakopa ma tak szerokie, wykorzystywane od czasów starożytnych możliwości w zakresie ziołolecznictwa. Główną rolę odgrywają tu łodyga i liście brahmi, z których ekstrakt zawarty jest w tabletkach, dostępnych do kupienia w sklepach. Ponadto stosuje się ziele suszone w wersji ciętej bądź sproszkowanej. Brahmi przeciwdziała bakteriom, grzybom, stanom zapalnym, wrzodom, gojąc rany, lecząc trądzik i inne niedoskonałości skóry. Spowalnia proces starzenia, hamuje powstawanie zmarszczek, poprawia nawilżenie, wygładza i uelastycznia. Zmniejsza również ból i gorączkę, dlatego bywa stosowana w rozmaitych infekcjach czy przeziębieniach. Ponadto brahmi używana jest przy cukrzycy, dolegliwościach narządów układu pokarmowego, anemii.

Brahmi bacopa a działanie mózgu i psychiki

Bakopa drobnolistna od lat jest przedmiotem badań. Kilku naukowców dowiodło, że brahmi ma duży wpływ na to, jak pracuje ludzki mózg i cały układ nerwowy. Zażywanie zioła powoduje wzrost neuronów i połączeń nerwowych w obrębie tej części, przez co wzrasta jego ukrwienie, a tym samym zauważalna jest poprawa pamięci, koncentracji, umiejętności łączenia faktów. Ulepszenie sprawności mózgu jest szczególnie ważne w przypadku osób, które mają za sobą udar lub chorują na Alzheimera bądź inne schorzenie, objawiające się kłopotami z zapamiętywaniem.

Liście brahmi, poza doskonałym działaniem na ciało i umysł, wspaniale oddziałują również na duszę. Ziele to ma ogromny wpływ na poczucie spokoju, opanowanie nerwów, odpoczynek, dobry sen, pozytywny nastrój, dzięki czemu człowiek ma szansę odprężyć się, uspokoić, rozluźnić, opanować negatywne emocje, zregenerować siły psychofizyczne. Z powodzeniem można więc wykorzystywać to ziele przy schorzeniach takich jak nerwica, depresja czy ADHD, a także w sytuacjach nagłego stresu czy kłopotów ze snem.