Skip to content Skip to footer

Typy cery a pielęgnacja

Promienna, zadbana cera – to marzenie wielu pań. Niestety, najczęściej nasza buzia odbiega od tego, co prezentują modelki na pierwszych stronach gazet. W zasadzie w każdym wieku kobiety borykają się z przeróżnymi problemami skórnymi. Nastolatki narzekają na trądzik, trzydziestolatki martwią się o przebarwienia, a kobiety dojrzałe zmagają się ze zmarszczkami.

Jak dbać o swoją cerę?

Istnieje kilka zasad pielęgnacji skóry, od których nie powinno być żadnych odstępstw. Przede wszystkim, jest to zdrowa i zbilansowana dieta, pozbawiona wysoko przetworzonego jedzenia, soli, cukrów prostych i tłuszczów nasyconych. Do tego spora ilość wody, masaże i ćwiczenia twarzy.

Powyższe zasady dotyczą wszystkich kobiet, niezależnie od tego, jaki typ cery mają. Następnie należy dobrać odpowiednie kosmetyki, które powinny już być powiązane z rodzajem skóry. Wśród kobiet występuje przeświadczenie, że istnieją trzy typy cery: sucha, normalna i mieszana. Jest jednak jeszcze jeden typ, który bardzo często jest pomijany – a mianowicie, cera naczynkowa.

Jak poradzić sobie z cerą naczynkową?

Cera naczynkowa może być jednocześnie cerą suchą, tłustą lub mieszaną. Jej charakterystyczne cechy to widoczne „pajączki”, powstałe na skutek pękania płytkich naczynek twarzy. Najczęściej występują one w okolicach płatków nosa, brody i policzków.

Pielęgnacja cery naczynkowej powinna zacząć się od wewnątrz – od wzmocnienia naczynek i prewencji ich pękania. W tym celu można przyjmować preparaty na bazie witaminy C i rutyny. Dobre efekty dają kosmetyki z wyciągiem z kasztanowca. Jednak widoczności już pękniętych naczynek nie da się zmniejszyć do zera – chyba że poprzez zabieg na zamykanie naczynek na twarzy.

Na czym polega zabieg zamykania naczynek na twarzy?

Najczęściej wykonywane obecnie metody zabiegu na zamykanie naczynek na twarzy jest wykorzystanie laseroterapii lub fototerapii. Obie metody są bezpieczne i bezbolesne. Oczywiście, przed wykonaniem zabiegu, lekarz ocenia stan pacjenta i zmian, których chce się pozbyć i na tej podstawie kwalifikuje go do zabiegu.

Po zabiegu należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim, nie wolno wychodzić na słońce bez filtra przeciwsłonecznego. Przed tydzień nie wolno intensywnie ćwiczyć i korzystać z sauny – bo to może spowodować ponowne otworzenie się naczynek.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.