Skip to content Skip to footer

Nić chirurgiczna – różne rodzaje

Do prawidłowego przeprowadzenia różnego rodzaju operacji i zabiegów potrzebny jest nie tylko właściwy sprzęt chirurgiczny, ale również inne produkty i akcesoria, które wspomogą przeprowadzenie tych zabiegów i wpłyną na jakość i szybkość gojenia ran. Do jednych z nich należą nici chirurgiczne.

Właściwości nici chirurgicznych

Przy wyborze tego rodzaju produktu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę ich właściwości, ponieważ mogą one znacznie różnić się pod tym względem. Nici chirurgiczne mogą się różnić między innymi ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane oraz ich strukturę. Nić chirurgiczna sklep może być wykonana z materiałów całkowicie naturalnych, jak i syntetycznych.

Istotne są również takie aspekty jak trwałość, elastyczność czy ich biodegradowalność. Poszczególne właściwości mają duże znaczenie dla wygody stosowania nici chirurgicznych oraz ich przeznaczenia, np. jedne lepiej sprawdzą się w przypadku delikatnych tkanek, a inne natomiast są znacznie łatwiejsze w użytkowaniu, dlatego warto wyboru dokonać adekwatnie do swoich preferencji.

Szwy – wchłanialność i budowa

Jedną z najważniejszych właściwości, którą bierze się pod uwagę przy wyborze nici chirurgicznej, jest ich wchłanialność oraz niewchłanialność. Nić chirurgiczna wchłanialna w zależności od materiału, z jakiego została wykonana, po określonym czasie ulega rozpuszczeniu w tkance i nie pozostaje po niej śladu. Natomiast te, które się nie rozpuszczają, muszą zostać mechanicznie usunięte.

Drugim ważnym kryterium jest ich budowa. Z tego względu wyróżnia się nić chirurgiczną, która jest jednowłóknowa lub wielowłóknowa. Te pierwsze odznaczają się przede wszystkim mniejszą ingerencją w tkankę, są bardzo wytrzymałe, ale mniej poręczne. Te, które składają się z większej ilości włókien, są wygodniejsze w użyciu, a często także są powleczone, aby poprawić ich poślizg.

Nić chirurgiczna sklep – informacje na opakowaniu

Aby dobrać najbardziej optymalny produkt dla własnych potrzeb, warto przede wszystkim zapoznać się informacjami podanymi na opakowaniu. Znajdują się tam między innymi takie dane jak to, z jakiego materiału zostały wykonane, czy zostały powleczone oraz czy są rozpuszczalne.

Inne informacje, jakie znajdziemy na opakowaniu, to na przykład rozmiar nici oraz wielkość i rodzaj krzywizny igły. Warto posiłkować się tymi danymi, ponieważ dzięki temu zakupiony produkt w pełni sprosta oczekiwaniom danej placówki medycznej.