Szwy rozpuszczalne to powszechnie stosowany materiał chirurgiczny, dzięki któremu możliwe jest zszycie różnego rodzaju ran, co zdecydowanie wpływa na szybkość oraz jakość ich gojenia. Jako że są one materiałem całkowicie biodegradowalnym, to nie trzeba ich wyciągać, gdy rana ulegnie zaleczeniu.
Właściwości nici chirurgicznych rozpuszczalnych
Szwy wchłanialne wykonane są całkowicie z surowców syntetycznych. Jest to przede wszystkim kwas poliglikolowy oraz poliglekapron i polidioksanon. Surowce te są bezpieczne, a gdy ulegną rozpuszczeniu, nie pozostaje po nich żaden ślad. Ich różne rodzaje zostały stworzone po to, aby dostosować je do rodzaju zabiegów oraz tkanek, które będą nimi szyte. Dzięki temu skutecznie udaje się unikać stanów zapalnych czy reakcji alergicznych.
Nici chirurgiczne rozpuszczalne ulegają biodegradacji w różnym czasie – wszystko zależy od rodzaju zastosowanych szwów oraz potrzeb danego zabiegu czy operacji. Mogą wchłonąć się już wciągu kilku dni, jak i kilku miesięcy. Ich zdecydowaną zaletą jest także to, że zapewniają wysokie efekty estetyczne.
Szwy wchłanialne – zastosowanie
Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości szwy wchłanialne stosowane są przede wszystkim w operacjach i zabiegach związanych z takimi kierunkami medycznymi jak okulistyka, ginekologia, urologia czy stomatologia. Powszechnie stosuje się je także w zabiegach medycyny estetycznej.
Szeroki wybór nici chirurgicznych rozpuszczalnych pozwala na dopasowanie ich ściśle do indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Bez obaw więc mogą z nich korzystać bardzo różne gabinety zabiegowe. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni ich rodzaj.
Szwy rozpuszczalne dostępne w sprzedaży
W specjalistycznym sklepie medycznym dostępne są różne rodzaje tego produktu. Nici chirurgiczne rozpuszczalne mogą przede wszystkim różnić się pod względem grubości – rozróżnia się grubsze plecione oraz bardzo cienkie monofilamentowe. Te najcieńsze mają zastosowanie między innymi w okulistyce.
Szwy rozpuszczalne można także zakupić w różnych długościach oraz kolorach. Mogą także różnić się kształtem igły, bywa, że są w nią całkiem wtopione – takie stosuje się przede wszystkim w chirurgii naczyniowej i plastycznej, ponieważ w minimalnym stopniu naruszają struktury delikatnych tkanek.