Skip to content Skip to footer

Ciężarna i dwie twarze kofeiny

Jak wiadomo, kawa rozpuszczalna jest substancją o działaniu psychoaktywnym i z czasem uzależnia. W dodatku ciągnie z się za nią odium używki, co prawda legalnej, ale czy niezbędnej do życia? W szczególnej sytuacji znajdują się kobiety w ciąży, które w obawie o zdrowie dziecka zastanawiają się, pić czy odstawić? Czy kawa rozpuszczalna w ciąży jest bezpieczna ?

Kofeina w kawie rozpuszczalnej

Kawa rozpuszczalna jest zwykłą kawą, tyle że po obróbce. Substancją aktywną, podobnie jak w przypadku kawy ziarnistej, pozostaje kofeina. To właśnie ten związek sprawia, że mała czarna, nawet bladym świtem, największego śpiocha stawia na równe nogi. Trzeba jednak pamiętać, że kofeina ma dwie twarze, dobrą i złą. To, którą pokaże, zależy od jej dawki.

Przyjmuje się, że dzienna dawka kofeiny w ilości do 400 mg jest całkowicie bezpieczna. Nie dotyczy to jednak kobiet w ciąży. Jak pokazuje doświadczenie, ciężarne wolniej metabolizują kofeinę, przez co zalega ona dłużej w organizmie matki i…dziecka. Tu powinna zapalić się czerwona lampka, jako że związek ten nie pozostaje obojętny dla rozwijającego się płodu.

Kawa rozpuszczalna w ciąży – ile można wypić?

Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów (ACOG) stawia sprawę jasno. Kobieta w ciąży nie powinna przekraczać dawki 200 mg kofeiny dziennie. Ile to kawy? 2 płaskie łyżeczki koncentratu w proszku zawierają 100 mg kofeiny. Dodatek mleka, wbrew obiegowym opiniom, nie ma żadnego wpływu na zawartość kofeiny.

Jeżeli kochasz kawę, jej smak i aromat, to wiedz, że ciąża nie jest przeciwwskazaniem do picia kawy, pod warunkiem, że nie przekroczysz zalecanej dawki kofeiny. Pamiętaj też, że poza kawą kofeina występuje w wielu innych produktach, w tym w herbacie, kakao/ czekoladzie, napojach energetyzujących, lekach i suplementach. Dlatego też miej oczy otwarte, czytaj etykiety i… dalej ciesz się smakiem kawy rozpuszczalnej w ciąży!