Skip to content Skip to footer

O zapotrzebowaniu kalorycznym

Zapotrzebowanie kaloryczne to termin niezwykle popularny w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Wszystko za sprawą rosnącej świadomości społeczeństwa w kwestii zdrowego odżywiania i zapewniania organizmowi niezbędnych składników, które pozwolą zachować zdrowie i dobre samopoczucie.

Dlaczego warto znać swoje zapotrzebowanie kaloryczne?

Zapotrzebowanie kaloryczne to ilość energii, którą nasz organizm potrzebuje w ciągu dnia, aby funkcjonować sprawnie i wydajnie. Kalorie to ładunki energii dostarczane wraz z pożywieniem.Każdy, kto odczuwa chroniczne osłabienie, zmęczenie, senność, brak sił witalnych powinien w pierwszej kolejności przyjrzeć się ilości i jakości kalorii, jakich dostarcza organizmowi w ciągu dnia. Jeśli jest ich zbyt mało, nasz organizm nie będzie wydolny i efektywny, nasz mózg nie będzie pracował wydajnie. To, ile jemy i co jemy ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Co jest ważniejsze: ilość czy jakość kalorii?

Jedno i drugie jest niezwykle istotne i tak powinno się analizować zapotrzebowanie kaloryczne. Z jednej strony należy dbać o właściwą ilość i częstotliwość dostarczanych kalorii, z drugiej o ich jakość. Żyjemy obecnie w czasach, kiedy sięgnięcie po niezdrową, słodką przekąskę czy danie typu fast food jest na wyciągnięcie ręki. Tego typu puste kalorie tylko na krótką chwilę dadzą uczucie siły, sytości i energii. Zawarte w niezdrowym jedzeniu cukry proste sprawiają, że poziom insuliny gwałtownie się podnosi, dając złudne poczucie zaspokojenia.

Różnice w zapotrzebowaniu kalorycznym

Na zapotrzebowanie kaloryczne wpływ ma wiele istotnych czynników: wiek, płeć, tryb życia, rodzaj wykonywanej pracy, stan zdrowia, masa ciała i wzrost. Jest to więc sprawa niezwykle indywidualna i wymagająca właściwego podejścia.Mężczyźni (nawet ci nie pracujący fizycznie) mają większy udział masy mięśniowej i z uwagi na fizjologię oraz odmienną gospodarkę hormonalną zawsze będą mieć większe zapotrzebowanie kaloryczne.Podobnie sytuacja wygląda z osobami regularnie uprawiającymi sport, odchudzającymi się czy wykonującymi bardzo wysiłkową pracę. Tutaj również będziemy obserwować zwiększone zapotrzebowanie kaloryczne.