Skip to content Skip to footer

Wszystko na temat dziurawca pospolitego

Na polskich łąkach oraz w lasach rośnie bardzo wiele roślin, które mają ogromny potencjał leczniczy. Dziurawiec pospolity jest właśnie jedną z nich. Dziurawiec zastosowanie to temat, które interesuje sporo osób lubiących naturalne metody leczenia. Dziurawiec kiedy zbierać i jak używać? Poniżej więcej na temat rośliny i jej działania na ludzki organizm.

Dziurawiec kiedy zbierać

Dziurawiec pospolity, jak sama nazwa wskazuje, jest rośliną występującą dosyć często na terenie Polski. Najlepiej szukać jej na łąkach, w miejscach położonych tuż obok lasu, a także na różnego rodzaju nieużytkach. Dziurawiec zaczyna kwitnąć w drugiej połowie maja, najwięcej kwiatostanów możemy obserwować w czerwcu. To właśnie wtedy jest też najlepszy moment, aby go zbierać. Należy pozyskiwać kwiatostany oraz młode pędy, bo to właśnie z nich można przygotować susz, który wykorzystuje się szeroko w medycynie naturalnej. Najlepiej zbierać rośliny w dni ciepłe i słoneczne, a następnie suszyć w sposób naturalny, pozyskując w ten sposób produkt, z którego będzie można przygotować napar.

Dziurawiec zastosowanie

Dziurawiec jest szeroko stosowany w medycynie naturalnej i to od bardzo dawna. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z jego pewnych ograniczeń. Przykładowo ze względu na swoje składniki aktywne dziurawiec nie może być spożywany przez osoby, które przyjmują wiele różnych leków. Jeżeli suplementujemy dietę naparami z dziurawca zawsze należy zgłosić to lekarzowi. To właśnie on potwierdzi, czy podczas leczenia się konkretnymi specyfikami można dodatkowo spożywać herbatę z dziurawca. Jest to zabronione między innymi podczas leczenia antydepresantami. Dziurawiec ma szerokie spektrum działania. Bywa stosowany między innymi w przypadku łagodnego obniżenia nastroju, czyli potocznie mówiąc na nerwy. Stosuje się go również jako lek poprawiający trawienie, ponieważ dziurawiec wzmaga wydzielanie żółci. Jest zatem polecany dla osób, które mają różnorodne problemy związane z funkcjonowaniem układu trawiennego. Dziurawiec działa przeciwzapalnie, antyseptycznie, dlatego też naparem z jego kwiatostanów można przemywać skórę. Trzeba pamiętać jednak o tym, że jest on fotoaktywny. Oznacza to, że spożywanie naparu z dziurawca może łączyć się z podwyższonym ryzykiem pojawienia się na skórze przebarwień.